Kto ma obowiązek corocznie złożyć wykaz i wnieść opłatę za korzystanie ze środowiska? Jaka jest wysokość stawek opłat za korzystanie z środowiska w 2023 roku?
Obowiązek ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska od 1 stycznia 2018 zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska dotyczył wprowadzania gazów i pyłów do powietrza oraz składowania odpadów. Od 1 stycznia 2019 także wydanych uprawnień do emisji na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Do kiedy należy uiścić opłatę
Do 31 marca 2023 roku należy złożyć wykaz, który będzie zawierał dane, jaki zakres jest korzystania ze środowiska oraz uiścić opłatę za dany rok kalendarzowy w urzędzie marszałkowskim. Wykaz może być złożony w formie papierowej lub elektronicznej na ePUAP. W przypadku wersji elektronicznej, dokument musi być podpisany podpisem kwalifikowanym lub potwierdzony profilem zaufanym.
Część urzędów marszałkowskich (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, wielkopolskie) udostępnia aplikację EkoPłatnik. Aplikacja ta umożliwia poprawne przygotowanie wykazu. Jednak należy pamiętać, że za jej pośrednictwem nie można go przesłać.
Kto korzysta ze środowiska
Producenci lub inni użytkownicy środowiska w szczególności:
- przedsiębiorcy polscy i zagraniczni
- jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami (np. fundacje, szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe)
- wykonawcy zawodów medycznych w ramach praktyki indywidualnej lub specjalistycznej
- osoby fizyczne korzystające ze środowiska tylko w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia
- jednostki i instytucje zarządzające infrastrukturą publiczną, taką jak drogi, przestrzeń, zieleń miejska, czy wody.
Za korzystanie ze środowiska pobiera się opłatę środowiskową. Twoja działalność podlega opłacie środowiskowej, jeśli powoduje:
- wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, na przykład:
- z kotłowni
- z procesów technologicznych, np.: malowanie, lakierowanie, spawanie, wędzenie
- ze spalania paliw w silnikach spalinowych
- z przeładunku benzyn silnikowych (np. stacje paliw)
- z chowu lub hodowli drobiu
- emisję gazów cieplarnianych w ramach przydzielonych uprawnień
- składowanie odpadów.
Źródło: Opłaty środowiskowe | Biznes.gov.pl – Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy
Kto nie wnosi opłat za korzystanie ze środowiska
Nie wszystkie podmioty są zobligowane do uiszczenia opłaty za korzystanie ze środowiska. W przypadku podmiotów, jeżeli wyliczona roczna kwota opłat dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza wysokości 800 zł – nie ponoszą one opłaty. Są natomiast zobligowane do złożenia wykazu. W przypadku jeżeli kwota opłaty nie przekracza wysokości 100 zł – wówczas podmiot nie ponosi opłaty i nie ma obowiązku złożenia wykazu. Natomiast powinien taki raport zachować i przełożyć na wypadek kontroli.
Źródło: Opłaty za korzystanie ze środowiska – Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2023
Informacja o wysokość stawek na rok 2022 jest podana w obwieszczeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 11 października 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2022.
Informacja o wysokości stawek na rok 2023 jest dostępna w obwieszczeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 października 2022 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2023.