Od 1 lipca 2021 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące rozliczania VAT w handlu transgranicznym na terenie Unii Europejskiej. Te zmiany, zawarte w pakiecie e-commerce, mają na celu uproszczenie procedur podatkowych dla przedsiębiorców sprzedających towary i usługi konsumentom w różnych krajach członkowskich. W niniejszym artykule omówimy elementy regulacji, takie jak wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO), system VAT OSS i IOSS.
Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO)
Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO) odnosi się do sprzedaży towarów wysyłanych z jednego państwa członkowskiego UE do innego, przeznaczonych dla konsumentów (B2C). Od lipca 2021 roku, miejsce opodatkowania tych towarów to kraj, w którym znajdują się one w momencie zakończenia transportu do nabywcy. W praktyce oznacza to, że VAT należy rozliczyć w kraju, gdzie znajduje się konsument, a nie dostawca.
Przykład
Polski przedsiębiorca sprzedający ubrania konsumentom w Niemczech musi teraz rozliczać VAT w Niemczech, a nie w Polsce, zgodnie z niemieckimi stawkami VAT.
Limit sprzedaży
Limit sprzedaży wynoszący 10 tys. euro rocznie jest istotnym elementem nowych przepisów. Do tego limitu wlicza się całkowitą wartość sprzedaży towarów i usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych (TBE) do konsumentów w UE. Przekroczenie tego limitu zobowiązuje przedsiębiorcę do rozliczania VAT w kraju konsumenta.
Opcje dla przedsiębiorców
Jeśli sprzedaż nie przekracza 10 tys. euro rocznie, przedsiębiorca może:
Rozliczać VAT według krajowych przepisów.
Dobrowolnie zarejestrować się do VAT w kraju konsumenta.
Skorzystać z systemu VAT OSS.
System VAT OSS (One Stop Shop)
System VAT OSS umożliwia przedsiębiorcom zgłaszanie i rozliczanie VAT od sprzedaży towarów i usług konsumentom w całej UE za pomocą jednej deklaracji, składanej w kraju rejestracji. Podatek VAT jest płacony w euro, według stawek obowiązujących w krajach nabywców.
Przykład
Przedsiębiorca sprzedający towary konsumentom we Francji i Niemczech może, korzystając z systemu VAT OSS, rozliczać wszystkie transakcje w Polsce, stosując odpowiednie stawki VAT dla Francji (20%) i Niemiec (19%).
System VAT IOSS (Import One Stop Shop)
System VAT IOSS dotyczy importu towarów do UE o wartości nieprzekraczającej 150 euro. Umożliwia on przedsiębiorcom rozliczanie VAT od importu w jednym kraju UE, co eliminuje konieczność rejestracji VAT w każdym państwie dostawy.
Przykład
Przedsiębiorca importujący towary z USA do konsumentów w Polsce i na Słowacji, o wartości poniżej 150 euro, może skorzystać z IOSS i rozliczać VAT w Polsce, niezależnie od miejsca dostawy w UE.
Deklaracje i Ewidencje w Systemach OSS i IOSS
VAT OSS
Przedsiębiorcy korzystający z VAT OSS składają kwartalne deklaracje VAT (formularz VIU-DO) do końca miesiąca następującego po każdym kwartale. Ewidencje transakcji muszą być przechowywane przez 10 lat i zawierać szczegółowe informacje o sprzedaży, takie jak opis towarów, daty, kwoty podatku i stawki VAT.
VAT IOSS
W systemie VAT IOSS przedsiębiorcy składają miesięczne deklaracje VAT (formularz VII-DO). Ewidencje muszą zawierać podobne szczegółowe informacje i być przechowywane przez 10 lat.
Źródło: Punkt kompleksowej obsługi (OSS i IOSS) (podatki.gov.pl)
_________________
Przechowywanie dokumentów księgowych, w tym faktur, jest regulowane prawnie, jednak rosnąca popularność elektronicznych systemów zarządzania dokumentami rodzi pytania o konieczność utrzymywania ich papierowych wersji. Przechowywanie faktur wyłącznie w formie elektronicznej staje się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców, w tym wśród tych zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT. W obliczu postępującej cyfryzacji, wiele firm zastanawia się nad skutecznością i zgodnością prawną takiego podejścia, zwłaszcza w kontekście odliczania VAT.