KSeF od 2026

Obowiązkowy KSeF od 2026 r. Jak się przygotować?

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 roku, minister finansów Andrzej Domański ujawnił wyniki niedawno przeprowadzonego audytu systemu Krajowego Systemu e-Faktur. Raport audytowy, liczący 350 stron, nie pozostawił wątpliwości co do ryzyka paraliżu gospodarczego, które mogłoby wynikać z pośpiesznego wdrożenia systemu bez odpowiednich poprawek. Te alarmujące wnioski doprowadziły do przesunięcia obowiązkowego wdrożenia systemu na późniejszy termin, co pozwoli na rekonstrukcję i wzmocnienie architektury systemu.

Czytaj więcej
Faktury w wersji papierowej

Czy należy przechowywać faktury w wersji papierowej?

Przechowywanie dokumentów księgowych, w tym faktur, jest regulowane prawnie, jednak rosnąca popularność elektronicznych systemów zarządzania dokumentami rodzi pytania o konieczność utrzymywania ich papierowych wersji. Przechowywanie faktur wyłącznie w formie elektronicznej staje się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców, w tym wśród tych zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT. W obliczu postępującej cyfryzacji, wiele firm zastanawia się nad skutecznością i zgodnością prawną takiego podejścia, zwłaszcza w kontekście odliczania VAT.

Czytaj więcej
zmiany w ustawie o rachunkowości

Zmiany w ustawie o rachunkowości

16 kwietnia 2024 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 12 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Stanowi ona odpowiedź na wymogi transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 2021 roku. Celem tej dyrektywy jest zwiększenie przejrzystości działalności podatkowej dużych przedsiębiorstw międzynarodowych na terenie Unii Europejskiej. Przedmiotowa nowelizacja wprowadza istotne zmiany w zakresie obowiązków sprawozdawczych dotyczących podatku dochodowego, które mają na celu umożliwienie obywatelom i organom państwowym lepszy wgląd w działania podatkowe dużych korporacji.

Czytaj więcej
Kasowy PIT 2024

Kasowy PIT

W informacjach z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów znalazł się opis projektu ustawy, który przewiduje istotne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Kluczową zmianą, zaplanowaną na drugi kwartał 2024 roku, jest wprowadzenie tzw. Kasowego PIT, mającego na celu zmianę sposobu rozliczania podatku dochodowego przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Czytaj więcej
KSeF 2025

Od KSeF nie ma odwrotu

Podczas konferencji w Ministerstwie Finansów 21 marca 2024 r., minister Andrzej Domański zobowiązał się do szybkiego ogłoszenia nowej daty wprowadzenia obowiązkowego KSeF, podkreślając nieodwracalność decyzji o jego implementacji. Zapowiedziano także wprowadzenie zmian w systemie po konsultacjach z przedsiębiorcami, mających na celu jego usprawnienie, przy jednoczesnym zachowaniu jego podstawowej struktury. Podkreślono również szybki proces legislacyjny dotyczący tych zmian.

Czytaj więcej
składka zdrowotna

Zmiana w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców w 2024

W obliczu narastającej dyskusji na temat składki zdrowotnej wśród przedsiębiorców, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, zwraca uwagę na potrzebę powrotu do systemu obowiązującego przed wprowadzeniem Polskiego Ładu w 2022 roku. Ta zmiana, zdaniem Abramowicza, przyniosłaby ulgę finansową dla przedsiębiorców, którzy w obecnym systemie borykają się z rosnącymi obciążeniami.

Czytaj więcej

Tematyka bloga podatkowego AuraTech dotyczy najistotniejszych zmian podatkowych i księgowych, planowanych nowelizacji ustaw, zmian w orzecznictwie. Czytelnicy otrzymują najświeższą porcję informacji z obszarów prawa podatkowego oraz księgowości.

Wśród poruszanej tematyki publikacji część odnosi się do aktualności związanych z podatkami dochodowymi od osób prawnych i fizycznych (CIT i PIT), jak również podatków od towarów i usług VAT.

Nie brakuję również publikacji eksperckich. Współpracujemy z ekspertami i doradcami podatkowymi – Panią Patrycją Kubiesą oraz dr Krzysztofem Biernackim. Są to cenieni i doświadczeni wykładowcy, a zarazem praktycy specjalizujący się na rynku doradztwa dla przedsiębiorstw w zakresie obsługi podatkowej i doradczej. Pani Patrycja Kubiesa omówiła od strony praktycznej m.in. jak należy odliczyć składki zdrowotne przedsiębiorcy na podatku liniowym, czy księgowe podejście do Estońskiego CIT. Pan dr Krzysztof Biernacki jest autorem eksperckich publikacji na blogu podatkowym Aura Technologies na temat pracy zdalnej a kosztach uzyskania przychodu. Bardzo dużym zainteresowaniem czytelników cieszy się również publikacja jego autorstwa na temat momentu rozpoznania zapłaty składek na ZUS płatnika w kosztach podatkowych.

Naszym celem jest pisanie o podatkach prosto i przystępnie. Zachęcamy również Państwa do przesyłania tematów, jakie chcielibyście Państwo, żeby zostały omówione na blogu AuraTech. Wspólnie z naszymi ekspertami podatkowymi przygotujemy odpowiedzi na Państwa pytania.

Blog Aura Technologies to miejsce dla osób, które szukają rzetelnych i wiarygodnych informacji i porad ze świata podatków i księgowości.