Obowiązkowy KSeF

Obowiązkowy KSeF w Polsce – szansa czy zagrożenie dla polskich przedsiębiorców?

Od 1 lipca 2024 roku Krajowy System e-Faktur stanie się obligatoryjny dla polskich przedsiębiorców. Z pewnością w znaczący sposób wpłynie na działalność firm, jak również na ich klientów. Obowiązek wystawiania faktur elektronicznych zapisywanych w formacie xml i utworzonych według ściśle określonego schematu to rewolucja dla firm. Dlatego już teraz warto zastanowić się nad odpowiednimi narzędziami i wyznaczyć zespół w firmie, który będzie odpowiedzialny za sprawne wprowadzenie zmian.

Czytaj więcej
rozliczenie składki zdrowotnej

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok

Do 22 maja 2023 r. każdy, kto prowadzi pozarolniczą działalność i opłaca składki na własne ubezpieczenie ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przepisy Polskiego Ładu sporo namieszały w pracy księgowych. Teraz temat rozliczeń składki zdrowotnej również spędza sen z powiek. Kogo dotyczy rozliczenie i jakie dokumenty należy złożyć? Jak uzyskać zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?

Czytaj więcej

Nowe pakiety SaldeoSMART

Przypominamy, że 1 czerwca br. odbędzie się transfer wszystkich użytkowników SaldeoSMART na nowe pakiety. W ślad za producentem SaldeoSMART podkreślamy, że ich wprowadzenie wiąże się z niezbędnymi zmianami technologicznym, gwarantującym najwyższy poziom jakości SaldeoSMART i bezpieczeństwo danych użytkowników. Platforma SaldeoSMART jest ciągle rozwijana, a nowe, ciekawe funkcje są dostępne już wyłącznie w nowych pakietach.

Czytaj więcej

Tematyka bloga podatkowego AuraTech dotyczy najistotniejszych zmian podatkowych i księgowych, planowanych nowelizacji ustaw, zmian w orzecznictwie. Czytelnicy otrzymują najświeższą porcję informacji z obszarów prawa podatkowego oraz księgowości.

Wśród poruszanej tematyki publikacji część odnosi się do aktualności związanych z podatkami dochodowymi od osób prawnych i fizycznych (CIT i PIT), jak również podatków od towarów i usług VAT.

Nie brakuję również publikacji eksperckich. Współpracujemy z ekspertami i doradcami podatkowymi – Panią Patrycją Kubiesą oraz dr Krzysztofem Biernackim. Są to cenieni i doświadczeni wykładowcy, a zarazem praktycy specjalizujący się na rynku doradztwa dla przedsiębiorstw w zakresie obsługi podatkowej i doradczej. Pani Patrycja Kubiesa omówiła od strony praktycznej m.in. jak należy odliczyć składki zdrowotne przedsiębiorcy na podatku liniowym, czy księgowe podejście do Estońskiego CIT. Pan dr Krzysztof Biernacki jest autorem eksperckich publikacji na blogu podatkowym Aura Technologies na temat pracy zdalnej a kosztach uzyskania przychodu. Bardzo dużym zainteresowaniem czytelników cieszy się również publikacja jego autorstwa na temat momentu rozpoznania zapłaty składek na ZUS płatnika w kosztach podatkowych.

Naszym celem jest pisanie o podatkach prosto i przystępnie. Zachęcamy również Państwa do przesyłania tematów, jakie chcielibyście Państwo, żeby zostały omówione na blogu AuraTech. Wspólnie z naszymi ekspertami podatkowymi przygotujemy odpowiedzi na Państwa pytania.

Blog Aura Technologies to miejsce dla osób, które szukają rzetelnych i wiarygodnych informacji i porad ze świata podatków i księgowości.