silversi

Silversi na rynku pracy. Niewykorzystany potencjał w firmach.

Przedsiębiorstwa redefiniują podejście do zarządzania talentami. W tym kontekście, doświadczeni profesjonaliści wnoszą nieocenioną wartość do organizacji. Ich zdolność do syntetyzowania wieloletnich doświadczeń z nowoczesnymi metodami pracy przekłada się na realne korzyści biznesowe. Wzrost zainteresowania integracją tych pracowników w strukturach organizacyjnych sygnalizuje zmianę paradygmatu – od stereotypowego postrzegania wieku jako bariery, do uznania doświadczenia jako cennego atutu.

Czytaj więcej
jak zapobiec wypaleniu zawodowemu

Sztuka odpoczynku czyli jak zapobiec wypaleniu zawodowemu

Badania wskazują, że długotrwała ekspozycja na stres zawodowy nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca czy zaburzenia psychiczne, ale również prowadzi do obniżenia efektywności pracy. Paradoksalnie, pomimo świadomości tych zagrożeń, wielu z nas nadal bagatelizuje znaczenie odpoczynku, uznając go za zbędny luksus.

Czytaj więcej
odszkodowania

Zmiany w odszkodowaniach za wypadki przy pracy i choroby zawodowe. Co musisz wiedzieć?

W najnowszych przepisach, które wchodzą w życie już 1 kwietnia 2024 roku, zmieniają się kwoty jednorazowych odszkodowań przysługujących pracownikom, którzy doznali wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało obwieszczenie, które określa nowe stawki odszkodowań obowiązujące od kwietnia 2024 do marca 2025 roku. Przyjrzyjmy się bliżej, co dokładnie się zmieniło i jak te zmiany mogą wpłynąć na pracowników oraz pracodawców.

Czytaj więcej
Docenianie-Pracowników

Docenianie pracowników czyli klucz do sukcesu

Dzień Doceniania Pracownika, obchodzony 1 marca, stanowi idealną okazję, by przypomnieć sobie o niezastąpionej wartości, jaką niosą pracownicy w każdej organizacji. Firma AURA Technologies od dawna rozumie, że sukces firmy jest bezpośrednio powiązany z zaangażowaniem i satysfakcją jej zespołu. Dlaczego docenianie pracowników ma kluczowe znaczenie dla budowania silnej kultury organizacyjnej. Jak w praktyce wygląda ta filozofia w naszej firmie?

Czytaj więcej
DEI

Znaczenie DEI w 2024

W 2024 roku DEI nie jest już postrzegane jako modne hasło, ale jako fundamentalna wartość, która wpływa na kształtowanie kultury organizacyjnej, procesy rekrutacyjne oraz strategie rozwoju. To wyjątkowo istotne w dobie, gdy społeczeństwo coraz bardziej docenia znaczenie tych wartości. Firmy i instytucje znajdują się pod rosnącą presją, aby nie tylko mówić o DEI, ale przede wszystkim wprowadzać je w życie. Jak zatem możemy sprostać wyzwaniom DEI w 2024 roku i jak technologia może nam w tym pomóc?

Czytaj więcej
urlop-ojcowski

Urlop tacierzyński ojcowski 2024 – ile wynosi?

Tradycyjnie, opieka nad dziećmi i przerwy w karierze związane z macierzyństwem były postrzegane głównie jako obowiązek kobiet, co często stawiało je w mniej korzystnej pozycji zawodowej. Promowanie urlopów ojcowskich pomaga przełamywać te stereotypy, pokazując, że opieka nad dzieckiem jest wspólną odpowiedzialnością rodziców. To zmniejsza presję na kobiety, aby to one musiały decydować się na przerwę w karierze, co z kolei może zmniejszać luki w zatrudnieniu i wynagrodzeniach między płciami.

Czytaj więcej
miejsce-wykonywania-pracy-zdalnej

Praca zdalna. Kluczowe aspekty, które warto wiedzieć.

Od 7 kwietnia 2023 roku weszły w życie regulacje dotyczące pracy zdalnej. Dotychczas Kodeks pracy w zakresie umów o pracę nie określał dokładnych warunków, praw i obowiązków w tym zakresie. Przez pracę zdalną rozumie się więc pracę wykonywaną całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Czytaj więcej
Dyrektywa UE 20222041

Co z minimalnym wynagrodzeniem? Dyrektywa unijna o płacy minimalnej UE 2022/2041 i polska rzeczywistość.

Od 1 stycznia 2024 r. najniższa pensja wynosi 4242 zł brutto, a od 1 lipca – 4300 zł. Prawdopodobnie nie będą to jedyne zmiany w Polsce w 2024 r. Mowa o Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041, która weszła w życie w dniu 14.11.2022 r., a jej przepisy powinny zostać zaimplementowane do 15.11.2024 r. Czym zatem jest ta dyrektywa i jakie mogą być jej potencjalne konsekwencje dla Polski?

Czytaj więcej
umowa zlecenie

Umowa zlecenie w 2024 r.

Często obserwuje się tendencję pracodawców do zastępowania umów o pracę umowami zlecenia. Choć może to wydawać się korzystne dla obu stron, w praktyce często prowadzi to do nieporozumień i konsekwencji prawnych. Warto zatem przyjrzeć się, jakie zasady obowiązują w 2024 roku, aby uniknąć ewentualnych kar finansowych związanych z tymi formami zatrudnienia.

Czytaj więcej

Na blogu AuraTech publikujemy najnowsze informacje dotyczące kadr i płac. Śledzimy na bieżąco zmiany przepisów prawa pracy. Rok 2023 to rok dużych zmian w Kodeksie pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy m.in. wprowadziła na stałe pojęcie pracy zdalnej, jak również nałożyła nowe obowiązki informacyjne pracodawców wobec pracowników.

Naszym celem jest skoncentrowana forma informacji, która skupia się na najważniejszych zagadnieniach kadrowo-płacowych. Również nasi eksperci na bieżąco publikują treści na blogu AuraTech.

Na naszym blogu również mogą Państwo obejrzeć filmy eksperckie z doradcą podatkowym Patrycją Kubiesą, która dotychczas omówiła m.in.: co należy zrobić, żeby odzyskać nadpłatę składki zdrowotnej za 2022 rok.

Prezentujemy również niezbędne narzędzia dla kadr i płac, jakim niewątpliwie są nowoczesne programy kadrowo-płacowe. Mogą Państwo przeczytać na co należy zwrócić uwagę planując zakup nowego lub wymianę dotychczas używanego programu do płac. Jakie są dostępne możliwości na rynku. Zapraszamy również do kontaktu z nami. Nasze doświadczenie i wiedza pozwolą nam doradzić Państwu wybór najbardziej optymalnego rozwiązania.