telepraca

Praca zdalna zastąpiła telepracę

W dzisiejszym zglobalizowanym  świecie, koncepcja tradycyjnego biura staje się coraz mniej konieczna. Dzięki rosnącym możliwościom technologicznym praca wykonywana zdalnie, staje się coraz bardziej popularna. W dniu 7 kwietnia 2023 r. termin telepracy został  uchylony z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1465). Natomiast został dodany rozdział, który reguluje pracę zdalną.

Czytaj więcej
ocena-ryzyka-zawodowego

Dlaczego ocena ryzyka zawodowego jest tak istotna dla bezpieczeństwa pracowników?

Ocena ryzyka zawodowego pracowników to kluczowy element dbania o bezpieczeństwo i zdrowie w miejscu pracy. Wprowadzenie odpowiednich procedur oceny ryzyka pozwala pracodawcom identyfikować potencjalne zagrożenia i podejmować działania zapobiegawcze, aby minimalizować ryzyko wypadków i problemów zdrowotnych pracowników. Jest to obowiązek leżący po stronie pracodawcy. Co grozi za brak oceny ryzyka zawodowego?

Czytaj więcej
placa-minimalna-w-2024

Płaca minimalna w 2024 r.

Płaca minimalna ma na celu ochronę pracowników przed nadmiernym wyzyskiem i zapewnienie im godziwego wynagrodzenia za ich pracę. Jest to ważny element polityki społecznej mający na celu walkę z ubóstwem i nierównościami ekonomicznymi. W 2023 roku zastosowano po raz pierwszy dwukrotny wzrost płacy minimalnej. Kolejne podwyżki będą w 2024 r. Jak wzrośnie płaca minimalna?

Czytaj więcej
motywacja-pracownikow

Motywacja pracowników a lojalność klientów

Motywacja pracowników i lojalność klientów są dwoma kluczowymi elementami sukcesu każdej firmy. Są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ zadowoleni i zaangażowani pracownicy mają tendencję do lepszej obsługi klientów, co z kolei prowadzi do większej lojalności klientów. Wzajemne oddziaływanie między motywowanymi pracownikami a zadowolonymi klientami może prowadzić do zwiększenia rentowności i sukcesu firmy.

Czytaj więcej
placa-minimalna

Płaca minimalna od 1 lipca 2023 r.

Rok 2023 jest rokiem kiedy po raz pierwszy zastosowano dwukrotny wzrost płacy minimalnej. Już od 1 lipca 2023 r. nastąpi kolejna podwyżka płacy minimalnej. Kwota wynagrodzenia wzrośnie do poziomu 3600 zł brutto, czyli wzrośnie o 590 zł i 19,6% w stosunku do minimalnego wynagrodzenia, które obowiązywało w roku ubiegłym. Minimalna stawka godzinowa również wzrośnie i wyniesie 23,50 zł brutto. Prognozuje się, że w 2024 r. wynagrodzenie minimalne może przekroczyć już 4200 zł brutto.

Czytaj więcej

Na blogu AuraTech publikujemy najnowsze informacje dotyczące kadr i płac. Śledzimy na bieżąco zmiany przepisów prawa pracy. Rok 2023 to rok dużych zmian w Kodeksie pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy m.in. wprowadziła na stałe pojęcie pracy zdalnej, jak również nałożyła nowe obowiązki informacyjne pracodawców wobec pracowników.

Naszym celem jest skoncentrowana forma informacji, która skupia się na najważniejszych zagadnieniach kadrowo-płacowych. Również nasi eksperci na bieżąco publikują treści na blogu AuraTech.

Na naszym blogu również mogą Państwo obejrzeć filmy eksperckie z doradcą podatkowym Patrycją Kubiesą, która dotychczas omówiła m.in.: co należy zrobić, żeby odzyskać nadpłatę składki zdrowotnej za 2022 rok.

Prezentujemy również niezbędne narzędzia dla kadr i płac, jakim niewątpliwie są nowoczesne programy kadrowo-płacowe. Mogą Państwo przeczytać na co należy zwrócić uwagę planując zakup nowego lub wymianę dotychczas używanego programu do płac. Jakie są dostępne możliwości na rynku. Zapraszamy również do kontaktu z nami. Nasze doświadczenie i wiedza pozwolą nam doradzić Państwu wybór najbardziej optymalnego rozwiązania.