webinar-KSeF

Bezpłatny webinar z Ekspertem – KSeF – co warto wiedzieć

Chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić na nasz nadchodzący bezpłatny webinar poświęcony Krajowemu Systemowi e-Faktur (KSeF). To wydarzenie, które organizowane jest przez AuraTech. Programy dla firm – dostawcę nowoczesnych programów dla firm. Z pewnością przyniesie ogromne korzyści zarówno małym, jaki i dużym firmom. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą firmę czy jesteś częścią większej organizacji, warto dowiedzieć się, jak najwięcej o KSeF.

Czytaj więcej
Obowiązkowy KSeF

Obowiązkowy KSeF w Polsce – szansa czy zagrożenie dla polskich przedsiębiorców?

Od 1 lipca 2024 roku Krajowy System e-Faktur stanie się obligatoryjny dla polskich przedsiębiorców. Z pewnością w znaczący sposób wpłynie na działalność firm, jak również na ich klientów. Obowiązek wystawiania faktur elektronicznych zapisywanych w formacie xml i utworzonych według ściśle określonego schematu to rewolucja dla firm. Dlatego już teraz warto zastanowić się nad odpowiednimi narzędziami i wyznaczyć zespół w firmie, który będzie odpowiedzialny za sprawne wprowadzenie zmian.

Czytaj więcej

Nowe pakiety SaldeoSMART

Przypominamy, że 1 czerwca br. odbędzie się transfer wszystkich użytkowników SaldeoSMART na nowe pakiety. W ślad za producentem SaldeoSMART podkreślamy, że ich wprowadzenie wiąże się z niezbędnymi zmianami technologicznym, gwarantującym najwyższy poziom jakości SaldeoSMART i bezpieczeństwo danych użytkowników. Platforma SaldeoSMART jest ciągle rozwijana, a nowe, ciekawe funkcje są dostępne już wyłącznie w nowych pakietach.

Czytaj więcej
Zmiany w projekcie KseF

Zmiany w projekcie KSeF – konferencja uzgodnieniowa

W dniu 16 lutego br. odbyła się konferencja w sprawie projektu ustawy dotyczącej KSeF. Został zaprezentowany planowany, docelowy model KSeF, który uwzględnia postulaty zgłoszone po konsultacjach publicznych. Jak podaje Ministerstwo Finansów w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, przedstawiciele organizacji przedsiębiorców, doradców podatkowych i księgowych.

Czytaj więcej

Co to jest KSeF?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system informatyczny, którego celem jest szybkie i bezpieczne elektroniczne przesyłanie i przechowywanie faktur. Jest to narzędzie, które ma na celu usprawnienie procesu wystawiania, przesyłania, odbierania i przechowywania faktur przez przedsiębiorców oraz organy administracji publicznej.

 

KSeF w Polsce

KSeF został wprowadzony w Polsce w celu zastąpienia tradycyjnego papierowego obiegu faktur. Ten rządowy system umożliwia przedsiębiorcom elektroniczne wystawianie i przesyłanie faktur do swoich kontrahentów, a także odbieranie faktur od swoich dostawców. Działa w oparciu o standardowy format XML, który zapewnia spójność danych i możliwość automatycznego przetwarzania e-faktur.

Krajowy System e-Faktur jest również zintegrowany z innymi systemami administracji publicznej, takimi jak System Informatyczny Płatnik, co umożliwia automatyczne przekazywanie informacji o wystawionych fakturach do organów skarbowych i ZUS. Dzięki temu systemowi przedsiębiorcy mogą skuteczniej spełniać swoje obowiązki podatkowe i płatnicze.

 

 

Od kiedy będzie obowiązkowy KSeF w Polsce?

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) ma stać się obowiązkowe dla podatników VAT od 1 lipca 2024 r.

 

Korzyści KSeF

Korzyści Krajowego Systemu e-Faktur to między innymi:

  1. Oszczędność czasu i kosztów związanych z drukowaniem, wysyłaniem i przechowywaniem faktur papierowych.
  2. Eliminacja ryzyka utraty faktur i łatwiejszy dostęp do przechowywanych dokumentów.
  3. Automatyczne przekazywanie danych do systemów administracji publicznej, co ułatwia spełnienie obowiązków podatkowych i płatniczych.
  4. Szybszy i bardziej efektywny proces przetwarzania faktur.

 

Wdrożenie KSeF w firmie. Poradnik KSeF.

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w firmie wymaga kilku istotnych kroków. Przeczytaj poradnik KSeF.

  1. Najważniejszym krokiem jest dokładne zapoznanie się z przepisami dotyczącymi KSeF. Przeczytaj ustawę oraz inne akty prawne, które regulują elektroniczne wystawianie, przesyłanie i przechowywanie faktur w Polsce. Zrozum obowiązki prawne i wymogi dotyczące wdrożenia KSeF.
  2. Przeanalizuj obecne procesy dotyczące wystawiania, przesyłania i przechowywania faktur w Twojej firmie. Zidentyfikuj obszary, które można zoptymalizować i dostosować do wymogów KSeF. Przygotuj listę zmian, które będą konieczne w Twoich procesach wewnętrznych.
  3.  Zidentyfikuj i wybierz odpowiednie oprogramowanie lub system, które umożliwi elektroniczne wystawianie, przesyłanie i przechowywanie faktur zgodnie z wymaganiami KSeF. Upewnij się, że wybrane oprogramowanie jest zgodne ze standardami XML.
  4. Przeprowadź szkolenia dla pracowników odpowiedzialnych za proces wystawiania i przetwarzania faktur. Zapoznaj ich z nowymi wymaganiami dotyczącymi KSeF oraz z oprogramowaniem, które będzie używane do elektronicznego przesyłania faktur. Upewnij się, że pracownicy są świadomi zmian i mają odpowiednie umiejętności do obsługi systemu.
  5. Przetestuj oprogramowanie i procesy związane z KSeF, aby upewnić się, że działają zgodnie z oczekiwaniami.
  6. Po wdrożeniu KSeF, monitoruj procesy i działanie systemu. Regularnie sprawdzaj, czy wszystkie faktury są generowane i przesyłane zgodnie z wymaganiami. W razie potrzeby dokonaj poprawek i dostosowań, aby zapewnić skuteczne działanie systemu.

Warto pamiętać, że wdrożenie KSeF może różnić się w zależności od specyfiki i rozmiaru firmy. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z ekspertami lub specjalistami ds. systemów informatycznych, którzy mogą pomóc w procesie wdrożenia KSeF w Twojej firmie.