KSeF 2025

Od KSeF nie ma odwrotu

Podczas konferencji w Ministerstwie Finansów 21 marca 2024 r., minister Andrzej Domański zobowiązał się do szybkiego ogłoszenia nowej daty wprowadzenia obowiązkowego KSeF, podkreślając nieodwracalność decyzji o jego implementacji. Zapowiedziano także wprowadzenie zmian w systemie po konsultacjach z przedsiębiorcami, mających na celu jego usprawnienie, przy jednoczesnym zachowaniu jego podstawowej struktury. Podkreślono również szybki proces legislacyjny dotyczący tych zmian.

Czytaj więcej
Konsultujemy-KSeF

Zakończono cykl spotkań „Konsultujemy KSeF”

W ciągu ostatnich tygodni, od 16 lutego do 1 marca, Ministerstwo Finansów zorganizowało cykl dziewięciu spotkań pod hasłem „Konsultujemy KSeF”, które zgromadziły łącznie około 10 tysięcy osób, zarówno stacjonarnie w siedzibie Ministerstwa, jak i online. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło nie tylko platformę wymiany myśli i doświadczeń, ale także kluczowy moment w procesie konsultacyjnym dotyczącym Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Czytaj więcej
elektroniczne faktury

Czy jesteśmy gotowi na Krajowy System e-Faktur?

Rozwój digitalizacji rozliczeń podatkowych, w tym elektroniczne faktury, jest obecnie powszechnym trendem, również ze względu na planowane rozwiązania prawne na poziomie Unii Europejskiej. Przejście na e-faktury może przynieść wiele korzyści, zarówno dla podatników, jak i dla administracji skarbowej. Niemniej jednak, aby ten proces był skuteczny, ważne jest uwzględnienie potrzeb obu stron.

Czytaj więcej
Informacje o KSeF

Pytania i odpowiedzi po webinarze KSeF, co warto wiedzieć z Patrycją Kubiesą – część 3

Podczas ostatniego webinaru „KSeF, co warto wiedzieć” z udziałem ekspertki i doradcy podatkowego Patrycji Kubiesy pojawiły się liczne pytania od uczestników spotkania. Poniżej prezentujemy część trzecią najciekawszych pytań zadanych w trakcie wydarzenia.

Czytaj więcej
Pytania o KSeF

Pytania i odpowiedzi po webinarze KSeF, co warto wiedzieć z Patrycją Kubiesą – część 2

Podczas ostatniego webinaru „KSeF, co warto wiedzieć” z udziałem ekspertki i doradcy podatkowego Patrycji Kubiesy pojawiły się liczne pytania od uczestników spotkania. Poniżej prezentujemy część drugą najciekawszych pytań zadanych w trakcie wydarzenia.

Czytaj więcej

Pytania i odpowiedzi po webinarze KSeF, co warto wiedzieć z Patrycją Kubiesą – część 1

Podczas ostatniego webinaru „KSeF, co warto wiedzieć” z udziałem ekspertki i doradcy podatkowego Patrycji Kubiesy pojawiły się liczne pytania od uczestników spotkania. Poniżej prezentujemy część pierwszą najciekawszych pytań zadanych w trakcie wydarzenia.

Czytaj więcej
Webinar-Krajowy-System-e-Faktur

Zapis webinaru „KSeF, co warto wiedzieć” z ekspertem i doradcą podatkowym Patrycją Kubiesą

Zapraszamy do obejrzenia zapisu webinaru „KSeF, co warto wiedzieć” z ekspertem i doradcą podatkowym Patrycją Kubiesą. Pozbądź się wszelkich niejasności związanych z Krajowym Systemem e-Faktur. Nasz ekspert rozwieje wszelkie wątpliwości i udzieli praktycznych wskazówek.

Czytaj więcej

Co to jest KSeF?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system informatyczny, którego celem jest szybkie i bezpieczne elektroniczne przesyłanie i przechowywanie faktur. Jest to narzędzie, które ma na celu usprawnienie procesu wystawiania, przesyłania, odbierania i przechowywania faktur przez przedsiębiorców oraz organy administracji publicznej.

 

KSeF w Polsce

KSeF został wprowadzony w Polsce w celu zastąpienia tradycyjnego papierowego obiegu faktur. Ten rządowy system umożliwia przedsiębiorcom elektroniczne wystawianie i przesyłanie faktur do swoich kontrahentów, a także odbieranie faktur od swoich dostawców. Działa w oparciu o standardowy format XML, który zapewnia spójność danych i możliwość automatycznego przetwarzania e-faktur.

Krajowy System e-Faktur jest również zintegrowany z innymi systemami administracji publicznej, takimi jak System Informatyczny Płatnik, co umożliwia automatyczne przekazywanie informacji o wystawionych fakturach do organów skarbowych i ZUS. Dzięki temu systemowi przedsiębiorcy mogą skuteczniej spełniać swoje obowiązki podatkowe i płatnicze.

 

 

Od kiedy będzie obowiązkowy KSeF w Polsce?

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) ma stać się obowiązkowe dla podatników VAT od 1 lipca 2024 r.

 

Korzyści KSeF

Korzyści Krajowego Systemu e-Faktur to między innymi:

  1. Oszczędność czasu i kosztów związanych z drukowaniem, wysyłaniem i przechowywaniem faktur papierowych.
  2. Eliminacja ryzyka utraty faktur i łatwiejszy dostęp do przechowywanych dokumentów.
  3. Automatyczne przekazywanie danych do systemów administracji publicznej, co ułatwia spełnienie obowiązków podatkowych i płatniczych.
  4. Szybszy i bardziej efektywny proces przetwarzania faktur.

 

Wdrożenie KSeF w firmie. Poradnik KSeF.

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w firmie wymaga kilku istotnych kroków. Przeczytaj poradnik KSeF.

  1. Najważniejszym krokiem jest dokładne zapoznanie się z przepisami dotyczącymi KSeF. Przeczytaj ustawę oraz inne akty prawne, które regulują elektroniczne wystawianie, przesyłanie i przechowywanie faktur w Polsce. Zrozum obowiązki prawne i wymogi dotyczące wdrożenia KSeF.
  2. Przeanalizuj obecne procesy dotyczące wystawiania, przesyłania i przechowywania faktur w Twojej firmie. Zidentyfikuj obszary, które można zoptymalizować i dostosować do wymogów KSeF. Przygotuj listę zmian, które będą konieczne w Twoich procesach wewnętrznych.
  3.  Zidentyfikuj i wybierz odpowiednie oprogramowanie lub system, które umożliwi elektroniczne wystawianie, przesyłanie i przechowywanie faktur zgodnie z wymaganiami KSeF. Upewnij się, że wybrane oprogramowanie jest zgodne ze standardami XML.
  4. Przeprowadź szkolenia dla pracowników odpowiedzialnych za proces wystawiania i przetwarzania faktur. Zapoznaj ich z nowymi wymaganiami dotyczącymi KSeF oraz z oprogramowaniem, które będzie używane do elektronicznego przesyłania faktur. Upewnij się, że pracownicy są świadomi zmian i mają odpowiednie umiejętności do obsługi systemu.
  5. Przetestuj oprogramowanie i procesy związane z KSeF, aby upewnić się, że działają zgodnie z oczekiwaniami.
  6. Po wdrożeniu KSeF, monitoruj procesy i działanie systemu. Regularnie sprawdzaj, czy wszystkie faktury są generowane i przesyłane zgodnie z wymaganiami. W razie potrzeby dokonaj poprawek i dostosowań, aby zapewnić skuteczne działanie systemu.

Warto pamiętać, że wdrożenie KSeF może różnić się w zależności od specyfiki i rozmiaru firmy. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z ekspertami lub specjalistami ds. systemów informatycznych, którzy mogą pomóc w procesie wdrożenia KSeF w Twojej firmie.