dochodowe biuro rachunkowe

💼Dochodowe biuro rachunkowe. Utrzymaj przewagę nad konkurencją.

W każdym mieście działa wiele firm oferujących podobne usługi. Dlatego też, aby przetrwać i rozwijać się na rynku, niezbędne jest wypracowanie strategii, która pozwoli wyróżnić się na tle konkurentów. Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak biuro rachunkowe może zabezpieczyć swoją pozycję rynkową i nie dać się wygryźć konkurencji.

Czytaj więcej
KSeF od 2026

Obowiązkowy KSeF od 2026 r. Jak się przygotować?

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 roku, minister finansów Andrzej Domański ujawnił wyniki niedawno przeprowadzonego audytu systemu Krajowego Systemu e-Faktur. Raport audytowy, liczący 350 stron, nie pozostawił wątpliwości co do ryzyka paraliżu gospodarczego, które mogłoby wynikać z pośpiesznego wdrożenia systemu bez odpowiednich poprawek. Te alarmujące wnioski doprowadziły do przesunięcia obowiązkowego wdrożenia systemu na późniejszy termin, co pozwoli na rekonstrukcję i wzmocnienie architektury systemu.

Czytaj więcej
Faktury w wersji papierowej

Czy należy przechowywać faktury w wersji papierowej?

Przechowywanie dokumentów księgowych, w tym faktur, jest regulowane prawnie, jednak rosnąca popularność elektronicznych systemów zarządzania dokumentami rodzi pytania o konieczność utrzymywania ich papierowych wersji. Przechowywanie faktur wyłącznie w formie elektronicznej staje się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców, w tym wśród tych zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT. W obliczu postępującej cyfryzacji, wiele firm zastanawia się nad skutecznością i zgodnością prawną takiego podejścia, zwłaszcza w kontekście odliczania VAT.

Czytaj więcej
AML

AML w biurze rachunkowym

W obliczu nasilających się globalnych wyzwań związanych z praniem pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu, państwa rozwinięte  dążą do zaostrzania regulacji prawnych w tym obszarze. Wdrażając szereg obostrzeń mających na celu identyfikację oraz monitorowanie działań podmiotów potencjalnie zaangażowanych w te nielegalne praktyki. Biura rachunkowe są w gronie instytucji szczególnie zobowiązanych do przestrzegania zasad przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, co skutkuje koniecznością implementacji wewnętrznych procedur AML (ang. Anti-Money Laundering).

Czytaj więcej
Kasowy PIT 2024

Kasowy PIT

W informacjach z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów znalazł się opis projektu ustawy, który przewiduje istotne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Kluczową zmianą, zaplanowaną na drugi kwartał 2024 roku, jest wprowadzenie tzw. Kasowego PIT, mającego na celu zmianę sposobu rozliczania podatku dochodowego przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Czytaj więcej
KSeF 2025

Od KSeF nie ma odwrotu

Podczas konferencji w Ministerstwie Finansów 21 marca 2024 r., minister Andrzej Domański zobowiązał się do szybkiego ogłoszenia nowej daty wprowadzenia obowiązkowego KSeF, podkreślając nieodwracalność decyzji o jego implementacji. Zapowiedziano także wprowadzenie zmian w systemie po konsultacjach z przedsiębiorcami, mających na celu jego usprawnienie, przy jednoczesnym zachowaniu jego podstawowej struktury. Podkreślono również szybki proces legislacyjny dotyczący tych zmian.

Czytaj więcej
sztuczna inteligencja

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w swoim biznesie?

Sztuczna inteligencja obejmuje szeroki zakres technologii, takich jak uczenie maszynowe, rozpoznawanie wzorców i wiele innych. Te narzędzia mogą przetwarzać ogromne ilości danych szybciej i dokładniej niż ludzki mózg, dostarczając cennych insightów, które mogą być wykorzystane do optymalizacji różnych aspektów działalności biznesowej.

Czytaj więcej
Konsultujemy-KSeF

Zakończono cykl spotkań „Konsultujemy KSeF”

W ciągu ostatnich tygodni, od 16 lutego do 1 marca, Ministerstwo Finansów zorganizowało cykl dziewięciu spotkań pod hasłem „Konsultujemy KSeF”, które zgromadziły łącznie około 10 tysięcy osób, zarówno stacjonarnie w siedzibie Ministerstwa, jak i online. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło nie tylko platformę wymiany myśli i doświadczeń, ale także kluczowy moment w procesie konsultacyjnym dotyczącym Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Czytaj więcej
firma-zarejestrowala-sie-pod-moim-adresem

Ktoś zarejestrował firmę na mój adres – co zrobić?

Działalność gospodarcza zarejestrowana pod nieprawdziwym adresem może prowadzić do szeregu problemów dla niczego nieświadomych właścicieli lub mieszkańców danego lokalu. Problem fikcyjnej rejestracji działalności gospodarczej pod adresem osób trzecich bez ich wiedzy i zgody jest poważnym zagrożeniem, które może mieć dalekosiężne konsekwencje. Nieuczciwi przedsiębiorcy wykorzystując cudze adresy do rejestracji swojej działalności, mogą prowadzić oszukańcze działania takie jak fałszowanie rozliczeń VAT czy zaciąganie kredytów.

Czytaj więcej

Księgowi konserwatyści vs. entuzjaści nowoczesnych technologii

Wraz z postępem technologicznym, tradycyjne metody księgowania zaczynają przypominać relikty przeszłości, a księgowi konserwatyści stają na rozdrożu. Czy trwać przy swoich starych, sprawdzonych metodach, czy też otworzyć się na nowoczesne możliwości, które przynosi technologia? Odpowiedź, jak zwykle, znajduje się gdzieś pośrodku, ale pozwólcie, że przyjrzymy się tej kwestii bliżej z lekkim przymrużeniem oka.

Czytaj więcej
elektroniczne faktury

Czy jesteśmy gotowi na Krajowy System e-Faktur?

Rozwój digitalizacji rozliczeń podatkowych, w tym elektroniczne faktury, jest obecnie powszechnym trendem, również ze względu na planowane rozwiązania prawne na poziomie Unii Europejskiej. Przejście na e-faktury może przynieść wiele korzyści, zarówno dla podatników, jak i dla administracji skarbowej. Niemniej jednak, aby ten proces był skuteczny, ważne jest uwzględnienie potrzeb obu stron.

Czytaj więcej