Estoński CIT

Księgowe podejście do estońskiego CIT

Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek to hit roku 2022 i zapowiada się, że ta passa będzie trwała. Wielu przedsiębiorców zachęconych benefitami, ale też często zapominających o ciemnych stronach estońskiego CIT postanawia wejść w ten system. Jakie terminy i obowiązki odnośnie estońskiego CIT czekają księgowych? O tym wszystkim przeczytasz w najnowszym artykule Patrycji Kubiesa – eksperta i doradcy podatkowego.

Czytaj więcej
składki zdrowotne

Jak odliczyć składki zdrowotne w 2023 roku?

Rok 2022 nie szczędził przedsiębiorcom zmian w przepisach. Co niespotykane dotychczas, zmiany następowały także w trakcie roku podatkowego. Dotyczy to między innymi odliczenia składek zdrowotnych od dochodów firmy. Nowelizacją przepisów od 1 lipca 2022 roku przywrócono możliwość takiego odliczenia. Forma odliczenia jak i ich wysokość uzależniona jest jednak od tego jaką formę opodatkowania wybrał przedsiębiorca.

Czytaj więcej
Składki ZUS

Moment rozpoznania zapłaty składek na ZUS płatnika w kosztach podatkowych – nowe regulacje w 2023r. i przepisy przejściowe

Regulacje o podatkach dochodowych w sposób szczególny narzucają moment rozpoznania kosztu podatkowego nie tylko w odniesieniu do wynagrodzeń z tytułu umów o pracę i zasiłków z ubezpieczenia społecznego wypłacanego przez zakład pracy.

Czytaj więcej
KSeF

Krajowy System e-Faktur – KSeF

Od 1 stycznia 2024 Krajowy System e-Faktur będzie obligatoryjny. Wszystkie faktury w obrocie krajowym będą miały postać faktur ustrukturyzowanych. Czy przedsiębiorcy są już na to przygotowani? A może powinni zacząć prace wdrożeniowe? Jak wielką rolę w tym procesie odgrywać będą dostawcy oprogramowania?

Czytaj więcej