Przedsiębiorcy często posługują się pojęciem daty wystawienia lub daty sprzedaży, ale niejednokrotnie nie są do końca świadomi, czym się te daty różnią. Z punktu widzenia podatkowego ma to tymczasem kluczowe znaczenie.
Omawianie różnic między datą wystawienia a datą sprzedaży zaczniemy od podstaw prawnych. Zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług przedsiębiorcy dokonujący odpłatnej dostawy towarów czy świadczenia usług zrealizowane transakcje dokumentują (najczęściej) fakturą. Obowiązek ten wynika wprost z art. 106b ustawy o VAT, jednakże w określonych przypadkach z obowiązku tego są zwolnieni. Taka sytuacja dotyczy na przykład fakturowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, chyba, że osoby te zażądają wystawienia takiego dokumentu.
Data sprzedaży a data otrzymania zapłaty
Jeśli jednak przedsiębiorca dokonuje sprzedaży towarów czy wykonuje usługę dla innego przedsiębiorcy, wtedy z reguły wystawia fakturę VAT. Aby wystawiany przez przedsiębiorcę dokument został uznany za fakturę, musi zawierać elementy obligatoryjne. Precyzuje je art. 106e ustawy o podatku VAT. Pierwszą informacją jaka musi się znaleźć na fakturze jest data jej wystawienia. Winna ona być tożsama z datą, w której faktycznie przedsiębiorca dokumentuje transakcję. W praktyce możemy się jednak spotkać z sytuacjami, gdy wskazywana data wystawienia jest inna niż powinna i często mylona jest z drugą datą – datą sprzedaży.Data wystawienia a data sprzedaży
Data sprzedaży obejmuje niejako datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów, wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty. Jest niezwykle ważna dlatego, że najczęściej oznacza datę powstania obowiązku podatkowego. Generalną zasadą bowiem jest – na gruncie podatku VAT – iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Od tej zasady są pewne wyjątki i w określonych przypadkach obowiązek podatkowy może powstawać z datą wystawienia faktury lub otrzymania przedpłaty. O ile data wystawienia jest elementem obligatoryjnym faktury VAT, o tyle data sprzedaży już niekoniecznie. Ustawa o VAT przewiduje bowiem, iż datę tę wskazuje się obligatoryjnie, o ile jest ona różna od daty wystawienia faktury.Do 2014 roku w odniesieniu do usług o charakterze ciągłym dopuszczano niepełny format daty sprzedaży, czyli miesiąc i rok. Od wskazanego roku data sprzedaży powinna być zawsze podawana jako dzień, miesiąc i rok.
Z kolei w zakresie usług, dla których następują określone okresy rozliczeniowe, dniem sprzedaży jest ostatni dzień wykonywania danego świadczenia. I tak na przykład dla usługi wykonywanej w miesiącu sierpniu będzie to 31 sierpnia, a dla usługi rozliczanej w trzecim kwartale roku będzie to 30 września.
Przykład 1
FHU Jan Kowalski wystawia fakturę 28 sierpnia 2023 roku dla usługi, która wykonał 15 sierpnia. FHU Jan Kowalski wskazuje na fakturze:
- Data wystawienia: 2023-08-28
- Data sprzedaży: 2023-08-15
Przykład 2
FHU Jan Kowalski wystawia fakturę 28 sierpnia 2023 roku dla usługi, która wykonał także 28 sierpnia. FHU Jan Kowalski wskazuje na fakturze datę wystawienia 2023-08-28, ale nie ma już obowiązku wskazywania daty sprzedaży, albowiem jest ona taka sama jak wystawienia.
Z jakiego powodu przedsiębiorcy mogą chcieć wstawić datę wystawienia odmienną od rzeczywistej, na przykład sprzed kilku dni?
Najczęściej z obawy przed sankcjami za niewystawienie faktury w terminie. Ustawa o podatku VAT nakłada bowiem na podatników obowiązek terminowości wystawiania faktur. I tak w art. 106i ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT wskazane jest, iż fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Od tej zasady są również wyjątki; na przykład dla dostawy energii elektrycznej terminem wystawienia faktury VAT jest termin płatności.
Przykład 3
Adam Kowalski wykonuje usługę konsultacji prawnych. Usługa wykonana została w dniu 16 sierpnia 2023 roku. Pan Adam wystawia fakturę VAT w dniu 05.10.2023 roku. Data wystawienia: 2023-10-05 Data sprzedaży: 2023-08-16 Termin wystawienia faktury: 2023-10-15 Obowiązek podatkowy w VAT w dacie sprzedaży: 2023-08-16
Przykład 4
XYZ sp. dokonuje dostawy energii elektrycznej w miesiącu sierpniu 2023 roku. Za sierpień 2023 termin płatności wskazany w umowie to 21.09.2023. XYZ wystawia fakturę w dniu 15.09.2023 roku. Data wystawienia: 2023-09-15 Data sprzedaży: 2023-08-31 Termin wystawienia faktury: 2023-09-21 Obowiązek podatkowy w VAT w dacie wystawienia: 2023-09-15.
https://www.youtube.com/watch?v=knQ03A1bGxs&t=6s