W lipcu 2020 roku Parlament Europejski ogłosił Pakiet mobilności. Pakiet mobilności to zestaw zmian w rozporządzeniach unijnych, które wpływają na zasady działania przewoźników na rynku UE. Regulacje mają na celu poprawę warunków pracy oraz unormowanie rynku transportowego.
Jako pierwsi zmiany w funkcjonowaniu międzynarodowego ruchu transportowego wprowadzili Niemcy (niemiecka ustawa MiLoG o minimalnych stawkach płacy). Drugą ustawą była francuska Loi Macron. Pakiet mobilności jest wynikiem dostosowania prawa polskiego do przepisów unijnych. Wśród najważniejszych aktów prawnych należy wymienić:
- dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1057 z 15 lipca 2020 roku;
- dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z 28 czerwca 2018 roku zmieniającą;
- dyrektywę 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług;
- dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/67/UE z 15 maja 2014 roku;
- rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1055 z 15 lipca 2020 roku zmieniające.
Co reguluje Pakiet mobilności?
Przepisy Pakietu mobilności dotyczą między innymi:
- pracy kierowców, w tym odpoczynków i godzin jazdy,
- delegowania kierowców,
- kabotażu,
- tachografów,
- działalności przedsiębiorstw transportowych.
W Polsce pierwsze przepisy weszły 20 sierpnia 2020 roku. Według polskich przewoźników przepisy pakietu mobilności działają na ich niekorzyść. Zmniejszają ich konkurencyjność oraz powodują wzrost kosztów prowadzenia działalności.
Od 2 lutego 2022 wprowadzono nowe zasady wynagradzania pracowników delegowanych. Oznacza to, że kierowcy mają otrzymać pełne minimalne wynagrodzenie, które obowiązuje w państwie, w którym wykonywali swoją pracę. Dotyczy to przejazdów kabotażowych, czyli przewożenia towarów przez kierowcę na terenie innego kraju Unii oraz cross trade, czyli przewozów z jednego państwa unijnego do drugiego, innego niż siedziba przewoźnika. Z tej regulacji wyłączone są przejazdy tranzytowe oraz transport bilateralny z i do Polski. Nie jest już możliwe wliczanie do wynagrodzeń pracowników diet i ryczałtów za noclegi. Wiąże się to ze zwiększeniem kosztów firm transportowych.
Zgłaszanie delegacji kierowców za pomocą systemu IMI
Wprowadzone przepisy wymuszają obowiązek zgłoszenia delegacji kierowców za pomocą systemu IMI. To elektroniczna platforma, która ma na celu również umożliwienie kontroli dokumentów przewoźnika przez zagraniczne służby.
Po przekroczeniu granicy obowiązkowo należy zarejestrować to w tachografie. Kierowca po przekroczeniu granicy musi wpisać symbol kraju do którego wjechał. Pod koniec 2024 r. firmy transportowe będą miały obowiązek przechowywania i udostępniania do kontroli zapisów z tachografów sprzed 56 dni. Obowiązkowo też będzie trzeba wymienić tachografy analogowe i cyfrowe na inteligentne tachografy drugiej generacji. Od lipca 2026 r. wymóg montażu i użytkowania inteligentnych tachografów oraz stosowania się do wszystkich reguł dotyczących czasu jazdy i odpoczynku kierowców obejmie pojazdy o DMC od 2,5 do 3,5 tony.
Zmiany z 2022 roku spowodowały konieczność wprowadzenia zmian w systemach informatycznych rozliczających czas pracy kierowców. W naszej ofercie znajdują się dwa rozwiązania spełnia wymagania w tym zakresie Pakiet Mobilny w Aplikacji Ramzes oraz Pakiet mobilności enova365.
Pakiet mobilny w Aplikacji Ramzes
Aplikacja Ramzes to kompleksowy program do obsługi firm. Pakiet Mobilny rozszerza funkcjonalność Płac o obsługę kierowców zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Aplikacja Ramzes to ekonomiczne i funkcjonalne narzędzie. To sprawdzone od lat rozwiązanie dla działów księgowości i firm. To polski, renomowany produkt, który jest dostępny już od ponad dwóch dekad na rynku.
Moduł Pakiet mobilności enova365
Moduł umożliwia na prowadzenie ewidencji i rozliczeń kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe. Dodatek umożliwia przede wszystkim rozliczanie składek ZUS pracowników/zleceniobiorców oddelegowanych, które podlegają innym zasadom, niż w przypadku pracowników/zleceniobiorców zatrudnionych i wykonujących pracę w Polsce. Jesteś zainteresowany wdrożeniem systemu ERP enova365 w Twojej firmie? Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi Konsultanci z pewnością udzielą Tobie wszelkich informacji.
AURA Technologies Sp. z o.o. to Certyfikowany Partner enova365. Od ponad 25 lat dostarczamy i wdrażamy systemy informatyczne dla firm. Podczas bezpłatnej prezentacji przedstawimy możliwości enova365.