Nie wiesz jaką stawkę VAT zastosować w przypadku swoich towarów lub usług? Zapoznaj się z aktualnymi warunkami WIS, czyli wiążącej informacji stawkowej obowiązującymi po zmianach w ramach pakietu SLIM VAT 3.0.
Podatnicy często nie są pewni jaką stawkę VAT zastosować w odniesieniu do swoich towarów lub usług. W problemach tych pomóc może WIS, czyli wiążąca informacja stawkowa. W ramach pakietu SLIM VAT 3.0 nastąpiło w niej sporo zmian, a podsumowanie tego jak działa ta decyzja w poniższym artykule.
Spis treści:
Czym jest WIS?
Wiążąca informacja stawkowa to decyzja wydawana na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług, która zawiera:
- opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS;
- klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, niezbędną do:
- a) określenia stawki podatku właściwej dla towaru albo usługi,
- b) stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie – w przypadku, o którym mowa w art. 42b ust.
- stawkę podatku właściwą dla towaru albo usługi ( chyba, że WIS wydawana jest na inne potrzeby niż podatek VAT, wtedy nie ma ona stawki VAT wskazanej).
Kto może złożyć wniosek o WIS?
WIS jest wydawana na wniosek:
- przedsiębiorcy posiadającego numer identyfikacji podatkowej;
- podmiotu innego niż powyższy, który dokonuje lub zamierza dokonać czynności dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług;
- zamawiającego w rozumieniu ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. poz. 2019, z późn. zm.) – w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym;
- podmiotu publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 30 i 203) – w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia wynagrodzenia w związku z zawieraną umową o partnerstwie publiczno-prywatnym;
- zamawiającego w rozumieniu ustawy z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz. U. z 2023 r. poz. 140) – w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia wynagrodzenia koncesjonariusza wraz z ewentualną płatnością od zamawiającego w związku z zawieraną umową koncesji na roboty budowlane lub usługi.
Co znajduje się we wniosku o WIS?
Wniosek o wydanie WIS zawiera:
- imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy, jego adres zamieszkania lub adres siedziby, numer identyfikacji podatkowej lub inny numer umożliwiający identyfikację wnioskodawcy;
- imię, nazwisko i adres zamieszkania pełnomocnika wnioskodawcy, jeżeli został ustanowiony, lub innych osób upoważnionych do kontaktu w sprawie wniosku;
- określenie przedmiotu wniosku, w tym:
- a) szczegółowy opis towaru lub usługi, pozwalający na taką ich identyfikację, aby dokonać ich klasyfikacji zgodnej z Nomenklaturą scaloną (CN), Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług lub Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych,
- b) wskazanie klasyfikacji, według której mają być klasyfikowane towar lub usługa,
- c) wskazanie przepisów ustawy lub przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie – w sytuacji, kiedy WIS wydawana jest na inne niż podatek VAT potrzeby;
We wniosku wnioskodawca składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań oświadczenie następującej treści: „Świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oświadczam, że w dniu złożenia wniosku, w zakresie przedmiotowym wniosku, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola celno-skarbowa oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.”. Treść oświadczenia zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Wniosek o wydanie WIS może zawierać żądanie sklasyfikowania towaru albo usługi na potrzeby stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie, innych niż dotyczące określenia stawki podatku.
Przedmiotem wniosku o wydanie WIS mogą być:
- towar albo usługa, albo
- towary lub usługi, które w ocenie wnioskodawcy razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu.
Co można dołączyć poza wnioskiem?
Do wniosku o wydanie WIS można dołączyć dokumenty odnoszące się do towaru albo usługi, w szczególności fotografie, plany, schematy, katalogi, atesty, instrukcje, informacje od producenta lub inne dostępne dokumenty umożliwiające organowi wydającemu WIS dokonanie właściwej klasyfikacji towaru albo usługi.
Wezwanie do uzupełnienia
Może się zdarzyć, iż po złożeniu wniosku o WIS organ wezwie nas do jego uzupełnienia. W przypadku gdy jest to niezbędne do dokonania właściwej klasyfikacji towaru albo usługi albo towarów lub usług, które razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu urząd może sobie zażyczyć dostarczenia dokumentów odnoszących się do towaru albo usługi. Czas na uzupełnieni to 7 dni.
W przypadku niedostarczenia dokumentów w tym terminie organ wydający WIS postanawia o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia, na które służy zażalenie.
Wnioskodawca może zostać poproszony także o doręczenia – w terminie 7 dni – próbki towaru, jeżeli jest to niezbędne do dokonania właściwej klasyfikacji towaru. W przypadku niedostarczenia próbki towaru w tym terminie organ wydający WIS wydaje postanowienie o pozostawieniu wniosku o wydanie WIS bez rozpatrzenia, na które służy zażalenie.
Czy WIS jest wiążąca?
Podatnicy muszą pamiętać, iż od 1 lipca 2023 roku wprowadzono zmianę, która powoduje, iż WIS wiąże organy podatkowe ale także przedsiębiorcę, który złożył wniosek o WIS w odniesieniu do:
- towaru będącego przedmiotem dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonanych w okresie ważności WIS;
- usługi, która została wykonana w okresie ważności WIS;
- towarów lub usług, które razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu wykonaną w okresie ważności WIS. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której WIS stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa.
Czy decyzja WIS jest płatna?
Samo wydanie WIS od 1 lipca 2023 roku jest bezpłatne, jednakże wnioskodawca jest obowiązany do uiszczenia opłaty z tytułu przeprowadzonych badań lub analiz, w przypadku gdy rozpatrzenie wniosku o wydanie WIS wymaga przeprowadzenia badania lub analizy. Wysokość tej opłaty powinna odpowiadać rzeczywistym wydatkom poniesionym z tytułu przeprowadzonych badań lub analiz.
W jakim terminie jest wydawana decyzja WIS?
WIS wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku o wydanie WIS.
Czy decyzja WIS może się zmienić?
WIS wygasa z mocy prawa w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku odnoszących się do towaru albo usługi, będących przedmiotem WIS, w wyniku której wskazana w WIS:
- klasyfikacja towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych albo klasyfikacja usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług lub
- stawka podatku właściwa dla towaru albo usługi lub
- podstawa prawna wskazanej w WIS stawki podatku
Dodatkowo Dyrektor KIS może wszcząć postępowanie w sprawie zmiany albo uchylenia ostatecznej WIS w przypadku wystąpienia albo uzasadnionego przypuszczenia wystąpienia przesłanek powodujących jej nieprawidłowość, w szczególności w przypadku m.in. przyjęcia zmiany w Nomenklaturze scalonej (CN), błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.
Jak długo jest ważna decyzja WIS?
WIS jest wydawana na okres 5 lat i jest ważna od dnia następującego po dniu jej doręczenia, jednakże może ona stracić ważność przed upływem tego okresu, z dniem:
- następującym po dniu doręczenia decyzji o zmianie WIS albo decyzji o uchyleniu WIS albo
- wygaśnięcia WIS;