Od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r., podatnicy będą mieli możliwość rozliczenia PIT-ów za pośrednictwem systemu Twój e-PIT. Usługa ta jest dostępna w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i ukraińskiej). Po raz pierwszy zostanie otwarta dla przedsiębiorców oraz osób zajmujących się specjalnymi działami produkcji rolnej. Ministerstwo Finansów zachęca również do aktywacji usługi e-korespondencji, co ułatwi komunikację i proces rozliczeń.
Spis treści:
Twój e-PIT
Szef KAS Marcin Łoboda zauważa rosnące zainteresowanie usługą. Podkreśla wzrost liczby elektronicznych deklaracji i szybszy zwrot nadpłaconego podatku przy rozliczeniu elektronicznym w porównaniu z papierowym. Jak mówi:
Z roku na rok nasza usługa cieszy się coraz większym zainteresowaniem podatników. W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej. Dla porównania w 2018 r. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT trafiło do nas niecałe 7 mln zeznań, a 20% deklaracji podatnicy złożyli papierowo.
Elektroniczne rozliczenia podatkowe oferują szybszy zwrot nadpłaconego podatku w ciągu 45 dni, w porównaniu do 3 miesięcy przy rozliczeniach papierowych, co jest istotnym argumentem dla wyboru tej metody.
Podczas składania zeznań podatkowych Krajowa Informacja Skarbowa oraz chatbot KASPRO na podatki.gov.pl będą służyć wsparciem dla podatników. Ministerstwo Finansów planuje również udostępnienie e-Urzędu Skarbowego w formie aplikacji mobilnej i rozszerzenie możliwości płatności podatków, w tym przez system BLIK i karty płatnicze.
Małgorzata Krok zastępca Szefa KAS dodaje:
Dążymy do tego, żeby serwis e-Urząd Skarbowy stał się jednym z podstawowych kanałów komunikacji podatników z urzędem skarbowym. Jednym z priorytetów Krajowej Administracji Skarbowej jest zapewnienie profesjonalnej, przyjaznej i łatwo dostępnej obsługi podczas załatwiania spraw podatkowych. Podatnicy oczekują od nas nowoczesnych usług, a odpowiedzią na to jest m.in. e-Urząd Skarbowy.
Twój e-PIT w tym roku również dla przedsiębiorców. e-Urząd Skarbowy
W 2024 roku usługa Twój e-PIT zostaje rozszerzona o nowe grupy podatników. W tym osoby prowadzące działalność gospodarczą i działające w ramach specjalnych działów produkcji rolnej, także z zawieszoną działalnością. Wprowadzone zostały trzy nowe formularze:
- PIT-36L dla podatku liniowego
- PIT-28 dla ryczałtu
- zmodyfikowany PIT-36 dla działalności na zasadach ogólnych, co ułatwia rozliczenia dla szerszego grona podatników.
Twój e-PIT 2024. Kto musi uzupełnić zeznanie podatkowe?
Podsumowując informacje przekazane przez Sylwię Zdebiak dyrektor Departamentu Relacji z Klientami w Ministerstwie Finansów, w usłudze Twój e-PIT, różne grupy podatników mają różne obowiązki co do uzupełniania swojego zeznania podatkowego:
- „Etatowcy” i inne osoby fizyczne rozliczające się na formularzach PIT-37 i PIT-38
- Przedsiębiorcy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej
Sylwia Zdebiak wyjaśnia:
Podatnik, zobowiązany do rocznego rozliczenia na formularzach PIT-37 i PIT-38, może odrzucić przygotowane przez nas zeznanie w usłudze Twój e-PIT i złożyć je samodzielnie. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ono automatycznie zaakceptowane z upływem ustawowego terminu na złożenie rocznego rozliczenia w podatku. W przypadku przedsiębiorców jest inaczej. Muszą oni uzupełnić część informacji, których KAS nie posiada, a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e-PIT
Takie podejście ma na celu ułatwienie procesu składania deklaracji podatkowych i zapewnienie, że podatnicy będą mogli skorzystać ze wszystkich przysługujących im ulg i odliczeń, przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka błędów.
Kto szczególnie skorzysta z usług e-PIT?
Usługa Twój e-PIT w 2024 roku ma być szczególnie korzystna dla określonych grup podatników, którym będzie łatwiej złożyć samodzielnie zeznanie podatkowe. Oto kto najbardziej skorzysta z tej usługi:
- Ryczałtowcy bez kosztów uzyskania przychodu
- Właściciele nieruchomości rozliczający przychody z najmu ryczałtem
- Osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą
- Podatnicy rozliczający przychody z innych źródeł niż działalność gospodarcza na formularzu PIT-36
Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że te ułatwienia przekonają podatników do korzystania z usługi Twój e-PIT i w przyszłości pozwolą na rezygnację z tradycyjnych e-Deklaracji na rzecz bardziej intuicyjnej i prostszej formy rozliczeń podatkowych.
Logowanie do e-PIT
Aby zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i skorzystać z usługi Twój e-PIT, podatnicy mają do dyspozycji kilka nowoczesnych i wygodnych metod autoryzacji. Oto dostępne opcje:
- Profil Zaufany (PZ)
- e-Dowód
- Bankowość elektroniczna
- Aplikacja mObywatel
- Dane podatkowe – możliwość zalogowania się do usługi Twój e-PIT przy użyciu danych podatkowych, co jest opcją dla osób preferujących tradycyjne metody logowania.
Korzystanie z nowoczesnych sposobów logowania ma wiele zalet, między innymi eliminuje konieczność poszukiwania danych podatkowych za poprzednie okresy i zapewnia dostęp do pełnej funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego.
Ministerstwo Finansów podaje, że niemal 80% logowań do usługi Twój e-PIT odbywa się za pośrednictwem platformy login.gov.pl, co podkreśla popularność i wygodę tych metod. Serwise-Urząd Skarbowy jest coraz chętniej wybierany przez użytkowników, z ponad 14 milionami zarejestrowanych osób i ponad 1,5 miliona zgód na e-korespondencję, co ułatwia szybkie i proste załatwienie większości spraw podatkowych online.
Dodatkowo, dla optymalnego doświadczenia korzystania z usługi Twój e-PIT, zalecane są przeglądarki internetowe takie jak Chrome, Firefox, Edge (wersje 121 i wcześniejsze) oraz Opera (wersje 106 i wcześniejsze).
Źródło: Nowości w rozliczeniu PIT za 2023 r. – Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
_____________________
Jak znaleźć wstępnie wypełnione zeznanie w e-Urząd Skarbowy? Czytaj więcej>>