Z najnowszych badań KIR i ZBP wynika, że z podpisu elektronicznego planuje korzystać 3 na 5 respondentów. W ciągu czterech lat (od 2018) zwiększyło się zainteresowanie o 38 procent.
Podpis elektroniczny to uniwersalne narzędzie, które jest cyfrowym odpowiednikiem podpisu ręcznego. Jest on unikatowy i przypisany konkretnej osobie. Praktycznie nie ma możliwości podrobienia podpisu elektronicznego.
Spis treści:
Podpis elektroniczny – oszczędność czasu i bezpieczeństwo
W czasach cyfrowej transformacji i postępującej digitalizacji dokumentów, za pomocą e-podpisu można podpisać faktury, dokumenty, umowy, czy autoryzować płatności. To oszczędność czasu. Z zachowaniem standardów bezpieczeństwa, bez konieczności druku i wysyłki tradycyjną pocztą dokumentów papierowych.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie KIR i ZBP w marcu 2022 wynika, że najchętniej podpisywane elektronicznie są:
- umowy na usługi bankowe
- umowy na usługi użyteczności publicznej
- umowy na usługi ubezpieczeniowe
- umowy na usługi telekomunikacyjne
- umowy na usługi medyczne
- inne
Dla przedsiębiorcy nawet zwykły podpis elektroniczny to wygodne narzędzie, które zdecydowanie ułatwia działania i optymalizuje koszty. Użycie kwalifikowanego podpisu elektronicznego niesie za sobą identycznie skutki prawne, jak złożenie sygnatury odręcznej. Podpis elektroniczny może być wykorzystany w różnych obszarach.
Rozporządzenie eIDAS
Rozporządzenie eIDAS (ang. electronic IDentification, Authentication and trust Services) to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Obejmuje szereg regulacji prawnych, jednak jeżeli chodzi o biznes to kluczowe zapisy dotyczą podpisów elektronicznych, w tym kwalifikowanych. Rozporządzenie wprowadziło 3 rodzaje podpisów elektronicznych:
- zwykły podpis elektroniczny – zgodnie z definicją podpisu elektronicznego zwanym także zwykłym podpisem elektronicznym zawartą w art.3 pkt. 10 wskazanego powyższej Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014, podpis elektroniczny to dane w postaci elektronicznej, które są dołączone lub logicznie powiązane z innymi danymi w postaci elektronicznej, i które użyte są przez podpisującego jako podpis. Zwykłym podpisem elektronicznym zgodnie z powyższą definicją są m.in. podane w stopce wiadomości imię i nazwisko.
- zaawansowany podpis elektroniczny –podpis elektroniczny, który spełnia następujące wymagania zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r.:
– jest unikalnie przyporządkowany podpisującemu,
– umożliwia ustalenie tożsamości podpisującego,
– jest składany przy użyciu danych służących do składania podpisu elektronicznego, których podpisujący może, z dużą dozą pewności, użyć pod wyłączną swoją kontrolą,
– jest powiązany z danymi podpisanymi w taki sposób, że każda późniejsza zmiana danych jest rozpoznawalna. - kwalifikowany podpis elektroniczny – oznaczający zaawansowany podpis elektroniczny, który jest składany za pomocą kwalifikowanego urządzenia do składania podpisu elektronicznego i który opiera się na kwalifikowanym certyfikacie podpisu elektronicznego.
Zestaw z kwalifikowanym podpisem elektronicznym Szafir
Zestaw z kwalifikowanym podpisem elektronicznym Szafir można nabyć w kilku wariantach. Zestawy z certyfikatem kwalifikowanym obejmują 4 zestawy do składania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, które różnią się okresem ważności certyfikatów (1 rok lub 2 lata), obecnością czytnika lub jego brakiem.
W skład zestawu wchodzi:
- certyfikat kwalifikowany ważny 1 rok lub 2 lata;
- karta kryptograficzna CryptoCard z oprogramowaniem do jej obsługi;
- czytnik kart OK 3021 lub czytnik mini;
- aplikacja Szafir do składania podpisów elektronicznych.
Podpis elektroniczny AMODIT
AMODIT umożliwia sygnowanie dokumentów kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Co ważne, system pozwala ponadto na podpisywanie dokumentów profilem zaufanym a także własnym, wbudowanym w system podpisem elektronicznym AMODIT Center Trust. Kwalifikowany podpis elektroniczny oparty na kwalifikowanym certyfikacie wydanym w jednym państwie członkowskim jest uznawany za kwalifikowany podpis elektroniczny we wszystkich pozostałych państwach członkowskich. Jakie są dostępne podpisy w AMODIT?
- Podpis prosty – to wygodne rozwiązanie. Osoba podpisująca otrzyma maila z unikalnym kodem jednorazowym. Składa podpis i klika przycisk. Autoryzacja jest pojedyncza.
- Podpis SMS – w tym wypadku osoba podpisująca oprócz kodu w e-mailu, musi podać jednorazowy kod SMS. Autoryzacja jest podwójna.
- Podpis odręczny/biometryczny – osoba podpisująca składa podpis ręcznie na urządzeniu dotykowym przy użyciu rysika lub palca. Nie jest do tego wymagany specjalny sprzęt. Dodatkową opcją jest dodanie kodu SMS w celu uzyskania podwójnej autoryzacji.
- Podpis kwalifikowany – osoba podpisujące musi użyć osobistego certyfikatu kwalifikowanego oraz urządzenia kryptograficznego. Wymagane jest pobranie i instalacja specjalnego modułu, gdyż w tym wypadku podpis musi zostać wygenerowany na urządzeniu końcowym użytkownika.
- Producent planuje również wprowadzenie nowych rodzajów podpisów opartych o autoryzację bankową oraz dowód osobisty.
AMODIT TrustCenter to usługa, która jest dostępna w chmurze. Pozwala na elektroniczny podpis dokumentów. Rozwiązanie jest zgodne z Ustawą o usługach oraz identyfikacji elektronicznej z 2016 roku oraz rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego 910/2014, zwanego rozporządzeniem eIDAS oraz pozostałymi rozporządzeniami regulującymi techniczne aspekty podpisu elektronicznego. AMODIT TrustCenter można zintegrować z dowolnym systemem CRM, ERP, REST API.
Skontaktuj się z nami
Zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami. Podczas bezpłatnej prezentacji przedstawią nowoczesne rozwiązania dedykowane do Twoich potrzeb. Jesteśmy Certyfikowanym Partnerem AMODIT. Od ponad 25 lat dostarczamy nowoczesne rozwiązania informatyczne dla firm.
Konsultant AMODIT
- Justyna: 668 585 860
- e-mail: amodit@auratech.pl