Podczas ostatniego webinaru „KSeF, co warto wiedzieć” z udziałem ekspertki i doradcy podatkowego Patrycji Kubiesy pojawiły się liczne pytania od uczestników spotkania. Poniżej prezentujemy część drugą najciekawszych pytań zadanych w trakcie wydarzenia.
„ A co z najmem prywatnym, który wynajmuje firmie lokal ale na podstawie umowy najmu nie vatowiec, bez wystawiania faktury.” „Mam klienta na VAT, który nie prowadzi działalności gospodarczej tylko prywatnie wynajmuje lokale na rzecz firm, czy będzie musiał wysyłać faktury przez KSeF?” „Czy osoby fizyczne prowadzące prywatny najem lokali użytkowych dla firm na VAT musza wystawiać faktury w KSeF?”
Patrycja Kubiesa: Tak, albowiem jest to podatnik zwolniony z VAT. Wtedy wystawia on fakturę za najem lokalu na podmiot inny niż osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej ( firma), wtedy od 1 stycznia 2025 roku ma obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych i przesyłania ich do KSeF.
Czy można szerzej opowiedzieć o tokenie? Czy token generujemy po zalogowaniu się na stronę Ministerstwa Finansów – do KSeF?
Patrycja Kubiesa: Token to ciąg liczb, który pozwala za pośrednictwem innych narzędzie np. programów finansowo-księgowych współpracę z KSeF w zakresie np. wystawiania faktur. Token generuje podatnik lub osoba uprawniona przez niego za pomocą aplikacji podatnika. Planowo tokeny zostaną zastąpione certyfikatami.
Czy do odbioru faktur wystarczy anonimowy token?
Patrycja Kubiesa: Tak, wystarczy token, który ma wskazane że ma służyć do dostępu do faktur.
Osoba, której udzielono uprawnień, do zalogowania będzie musiała posiadać profil zaufany lub podpis?
Patrycja Kubiesa: Tak. Jeśli osobie nadano uprawnienie imienne i loguje się np. do aplikacji podatnika to tak.
Czy token działa w programie tylko na danym komputerze, czy na każdym komputerze po zalogowaniu użytkownika do tego programu?
Patrycja Kubiesa: Token działa w programie na każdym komputerze po zalogowaniu użytkownika do tego programu.
Wystawiamy faktury w siedzibie firmy za usługi i na stacji benzynowej – na różnych programach jak to rozwiązać ? Czy jeden token wystarczy?
Patrycja Kubiesa: Jeśli pracują Państwo na jednym wspólnym programie to wystarczy. Trzeba to sprawdzić z dostawcą tego programu.
Jakie uprawnienia klienci biura muszą dać biuru rachunkowemu, aby biuro miało dostęp do faktur?
Patrycja Kubiesa: Albo poprzez nadane uprawnienie podmiotowi, wtedy wskazuje się konkretne biuro rachunkowe które ma uprawnienie do dostępu do faktur. Albo poprzez wygenerowanie dla biura rachunkowego tokenu, które biuro rachunkowe wprowadzi do swojego programu.
Jakie uprawnienia i kto musi nadać aby pracownicy biura rachunkowego mogli rozliczać podatników?
Patrycja Kubiesa: Rozliczanie podatników nie wiążę się z obowiązkami w KSeF. Rozliczanie podatników rozumiem jako np. wysyłanie JPK. Te uprawnienia które są dotychczas nadal obowiązują. Jeśli natomiast biuro rachunkowe chce mieć dostęp do faktur klientów, wtedy:
- albo poprzez nadane uprawnienie podmiotowi, wtedy wskazuje się konkretne biuro rachunkowe które ma uprawnienie do dostępu do faktur,
- albo poprzez wygenerowanie dla biura rachunkowego tokenu, które biuro rachunkowe wprowadzi do swojego programu.
Czy jedna osoba może być uprawniona w kilku firmach?
Patrycja Kubiesa: Tak.
Czy w aplikacji podatnika można nadać uprawnienie i wygenerować token?
Patrycja Kubiesa: Tak.
„Faktura do paragonu będzie podlegać pod KSeF?” „Faktury do paragonów nie będą musiały mieć postaci ustrukturyzowanej?”
Patrycja Kubiesa: To zależy. Jeśli faktura jest wystawiana do paragonu na firmę to tak podlega pod KSeF, co oznacza, że musi zostać wystawiona jako ustrukturyzowana i przesłana do Krajowego Systemu e-Faktur. Dotyczy to także sytuacji, gdy podatnik wystawiający fakturę jest np. zwolniony z VAT. (Przy czym obowiązek obejmie go od 1 stycznia 2025 r.)
Jeśli jednak faktura jest wystawiana do paragonu na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, to nie podlega pod KSeF, co oznacza, że nie może być wystawiona jako ustrukturyzowana i przesłana do Krajowego Systemu e-Faktur.
Czyli faktura do paragonu dla osoby fizycznej poza KSeF?
Patrycja Kubiesa: Tak. Jeśli faktura jest wystawiana do paragonu na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, to nie podlega pod KSeF.
Czy wspólnoty muszą wystawiać faktury w KSeF?
Patrycja Kubiesa: To zależy. Jeśli wystawiają faktury to muszą przeanalizować swoją sytuację.
Jeśli faktura jest wystawiana do paragonu na firmę to tak podlega pod KSeF, co oznacza, że musi zostać wystawiona jako ustrukturyzowana i przesłana do Krajowego Systemu e-Faktur. Jeśli jednak faktura jest wystawiana do paragonu na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, to nie podlega pod KSeF, co oznacza, że nie może być wystawiona jako ustrukturyzowana i przesłana do Krajowego Systemu e-Faktur.
Co z fakturami dla spółki w organizacji czyli bez NIP’u?
Patrycja Kubiesa: Trwają prace legislacyjne w zakresie rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, bo na chwilę obecną pole schemy w zakresie pozycji NIP nabywcy jest obligatoryjne.
A co z fakturami dla odbiorców zagranicznych?
Patrycja Kubiesa: W przypadku podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej istnieje obowiązek wystawienie faktury ustrukturyzowanej. Obowiązku tego nie ma w odniesieniu do:
- a) podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju;
- b) podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług, dla których wystawiono fakturę;
- c) na rzecz nabywcy towarów lub usług będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej;
- d) w przypadku odpowiednio udokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 106s;
- e) podatnika korzystającego z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 7, 7a i 9, dokumentujących czynności rozliczane w tych procedurach; (Procedura nieunijna dotycząca niektórych usług , /Szczególna procedura w zakresie świadczenia usług międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób/Szczególna procedura dotycząca sprzedaży na odległość towarów importowanych).
Z kolei na podstawie art. 106gb ust. 4 ustawy o podatku VAT w przypadku gdy:
- miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego lub
- nabywcą jest podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, lub
- nabywcą jest podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w nabyciu towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę
– faktura ustrukturyzowana jest udostępniana nabywcy w sposób z nim uzgodniony.
W takich przypadkach faktura wystawiana będzie więc według struktury logicznej, jednakże będzie udostępniana np. w postaci PDF nabywcy ( po oznaczeniu jej kodem QR). Faktura taka będzie zatem przesyłana do KSeF, a nabywcy zagranicznemu przekazywana w postaci zwizualizowanej.
Proszę o informację o trybie wystawiania faktur w walutach obcych dla nabywców krajowych.
Patrycja Kubiesa: Na podstawie art. 106gb ust. 4 ustawy o podatku VAT w przypadku gdy:
- miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego lub
- nabywcą jest podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, lub
- nabywcą jest podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w nabyciu towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę
– faktura ustrukturyzowana jest udostępniana nabywcy w sposób z nim uzgodniony.
W takich przypadkach faktura wystawiana będzie więc według struktury logicznej, jednakże będzie udostępniana np. w postaci PDF nabywcy ( po oznaczeniu jej kodem QR). Faktura taka będzie zatem przesyłana do KSeF, a nabywcy zagranicznemu przekazywana w postaci zwizualizowanej.
Jeśli chodzi o waluty obce to będzie kilka zasada dotyczących ustalania kursów walut.
Podstawowa to gdy wystawiana jest faktura w walucie obcej, wtedy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
W przypadkach z kolei, gdy mamy do czynienia z dostawą towarów lub świadczeniem usług, dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, przeliczenia na złote podatnik może dokonać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienie faktury przez podatnika, pod warunkiem że faktura ustrukturyzowana została wystawiona nie później niż następnego dnia po dniu jej wystawienie.
Ostatnia zasada to taka, że jeśli podatnik wystawi fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote podatnik dokonuje według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Podatnik może dokonać przeliczenia na złote podatnik może dokonać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienie faktury przez podatnika, pod warunkiem że faktura ustrukturyzowana została wystawiona nie później niż następnego dnia po dniu jej wystawienie.
A co z fakturami wystawionymi w euro?
Patrycja Kubiesa: Jeśli chodzi o waluty obce to będzie kilka zasada dotyczących ustalania kursów walut.
Podstawowa to gdy wystawiana jest faktura w walucie obcej, wtedy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
W przypadkach z kolei, gdy mamy do czynienia z dostawą towarów lub świadczeniem usług, dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, przeliczenia na złote podatnik może dokonać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienie faktury przez podatnika, pod warunkiem że faktura ustrukturyzowana została wystawiona nie później niż następnego dnia po dniu jej wystawienie.
Ostatnia zasada to taka, że jeśli podatnik wystawi fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote podatnik dokonuje według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Podatnik może dokonać przeliczenia na złote podatnik może dokonać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienie faktury przez podatnika, pod warunkiem że faktura ustrukturyzowana została wystawiona nie później niż następnego dnia po dniu jej wystawienie.
Czasami otrzymuję faktury z zagranicy z EU. W jaki sposób mam ją wprowadzić do obiegu księgowego?
Patrycja Kubiesa: Faktury z zagranicy wystawiana przez podmioty, które nie posiadają siedziby działalności gospodarczej w Polsce lub nie mające tu stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej np. firmy z Belgii nie mają być w KSeF i nie będą tam wprowadzane.
Czy faktury za usługi noclegowe wykonane w Polsce przez polskiego podatnika VAT dla zagranicznych biur podróży również należy wystawiać KSeF?
Patrycja Kubiesa: Tak, jeśli są to firmy zagraniczne. Wtedy pamiętać jednak trzeba, że na podstawie art. 106gb ust. 4 ustawy o podatku VAT w przypadku gdy:
- miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego lub
- nabywcą jest podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, lub
- nabywcą jest podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w nabyciu towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę
A co z fakturami uproszczonymi tj. paragonami do wartości brutto 500 PLN?
Patrycja Kubiesa: Faktury uproszczone ( paragony z NIP) do 450 zł brutto obowiązują do końca roku 2024 bez zmienionej formy. Od 1 stycznia 2025 roku będą musiały być wystawiane faktury ustrukturyzowane.
Czy dobrze zrozumiałam faktura do paragonu dopiero od 01.01.2025 r.?
Patrycja Kubiesa: Tak, faktury uproszczone ( paragony z NIP) do 450 zł brutto obowiązują do końca roku 2024 bez zmienionej formy. Od 1 stycznia 2025 roku będą musiały być wystawiane faktury ustrukturyzowane.
Faktury RR – jak?
Patrycja Kubiesa: Stosowanie KSeF w przypadku faktur RR jest fakultatywne, zatem nie musi być w KSeF. Jeśli jednak ktoś będzie chciał w KSeF, wtedy konieczne jest nadanie przez rolnika ryczałtowego uprawnienia podatnikowi będącemu nabywcą. Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur w tych przypadkach (projekt z 23 listopada 2023 roku).
Czy jest obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych dla rolników ryczałtowych (RR)?
Patrycja Kubiesa: Stosowanie KSeF w przypadku faktur RR jest fakultatywne, zatem nie musi być w KSeF.
Czyli jeżeli wystawiamy faktury B2B i dla osób fizycznych trzeba wystawiać różne faktury (ustrukturyzowane i zwykłe)?
Patrycja Kubiesa: Tak.
;
A w jakiej formie faktura eksportowa do odprawy celnej?
Patrycja Kubiesa: Jeśli faktura jest wystawiana na firmę to tak podlega pod KSeF, co oznacza, że musi zostać wystawiona jako ustrukturyzowana i przesłana do Krajowego Systemu e-Faktur. Do odprawy celnej będzie więc wystawiana jako ustrukturyzowana. Jakiej wymagać będą jednak w odprawie celnej, czy np. zwizualizowane w postaci PDF po opatrzeniu kodem QR, tego na razie nie wiadomo bo KSeF wchodzi od 1 lipca 2024 roku nie ma jeszcze wypracowanej praktyki.
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym, który zajmuje się cateringiem dla szkół, dla których wystawiamy noty księgowe. Czy dla noty też będą podlegały pod ten system?
Patrycja Kubiesa: Jeśli są to noty nie będące fakturami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług to nie podlegają pod KSeF.
To można wystawić f-rę w exelu? Przecież exel nie tworzy jpk fa.
Patrycja Kubiesa: Nie wiem do czego to jest. Fakturę można wystawić obecnie w dowolnym formacie nawet na druku akcydensowym. JPK FA nie oznacza, że faktury muszą być wystawiane w programie. Natomiast od 1 lipca 2024 roku nie będzie możliwości wystawiania faktur w excel.
Zwolniony z VAT musi od 01.07.2023 być w KSeF bo będzie odbierał faktury kosztowe?
Patrycja Kubiesa: Jeśli będzie odbierał faktury ustrukturyzowane to tak, od 1 lipca 2024 roku.
Czy firma nie zarejestrowana do VAT również będzie musiała wystawiać faktury (rachunki) w KSeF od stycznia 2025, tak samo jak podatnik VAT zwolniony ?
Patrycja Kubiesa: Tak, ponieważ firma niezarejestrowana do VAT też zapewne nie jest zarejestrowana bo jest zwolniona z VAT.
Czy firma zagraniczna mająca oddział w Polsce ( nie dokonuje sprzedaży na terenie Polski ale jest wysyłany towar z Polski do UE) jest zarejestrowana dla celów VAT w Polsce też podlega obowiązkowi wystawiania faktur w KSeF?
Patrycja Kubiesa: Jeśli rejestracja nie jest związana z prowadzeniem przez tę firmę stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce to nie, ale jeśli firma ta ma w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i te transakcje są realizowane w ramach tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej to będzie wystawiała faktury ustrukturyzowane.
A jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność mieszaną, to będzie musiał od lipca wystawiać wszystkie faktury vat w KSeF? Czy tylko te bez stawki zwolnionej?
Patrycja Kubiesa: Od 1 lipca 2024 roku w odniesieniu do wszystkich będzie wystawiał, nie tylko do tych opodatkowanych VAT, jeśli ma działalność mieszaną.
Jak będą działać faktury zaliczkowe?
Patrycja Kubiesa: Będą wystawiane według struktury logicznej. Struktura przewiduje wystawienie faktury zaliczkowej, czy rozliczającej.
Czy koło łowieckie podatnik VAT musi być w KSeF?Patrycja Kubiesa: Jeśli wystawia faktury na firmy, to tak.
Czy stowarzyszenie nieprowadzące działalności gospodarczej musi być w KSeF (nieVATowiec)?
Patrycja Kubiesa: Jeśli wystawia faktury na firmy, to tak.
Czy stowarzyszenia też muszą korzystać z KSeF?
Patrycja Kubiesa: Jeśli wystawia faktury na firmy, to tak.
Spółdzielnia mieszkaniowa naliczone opłaty za garaże – podlegające VAT- wystawiała dotychczas jako dokument wewnętrzny do jkp – nie wystawiała faktur dla najemców. Czy teraz trzeba będzie wystawiać dla każdego najemcy fakturę ustrukturyzowaną?
Patrycja Kubiesa: Jeśli podatnik wystawia fakturę na firmę to tak podlega pod KSeF, co oznacza, że musi zostać wystawiona jako ustrukturyzowana i przesłana do Krajowego Systemu e-Faktur. Jeśli jednak faktura jest wystawiana na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, to nie podlega pod KSeF, co oznacza, że nie może być wystawiona jako ustrukturyzowana i przesłana do Krajowego Systemu e-Faktur. Tak będzie robił od 1 lipca 2024 roku.
Szpital SPZOZ sprzedający głównie usługi medyczne, ale też prowadzący sklepik szpitalny od kiedy wchodzi w KSeF?
Patrycja Kubiesa: W zakresie wystawiania faktur, jeśli wystawia tylko na czynności zwolnione z VAT, wtedy od 1 stycznia 2025 roku. Jeśli jednak ma też sprzedaż opodatkowaną VAT, wtedy od 1 lipca 2024 roku. W zakresie faktur zakupowych będzie je otrzymywał od innych podatników w KSeF już od 1 lipca 2024 roku.
Co w przypadku, jeśli jedna osoba fizyczna posiada firmę i gospodarstwo rolne rozliczające się za podatku VAT? Gospodarstwo też wysyła faktury do KSeF?
Patrycja Kubiesa: Jeśli podatnik wystawia fakturę na firmę to tak podlega pod KSeF, co oznacza, że musi zostać wystawiona jako ustrukturyzowana i przesłana do Krajowego Systemu e-Faktur. Jeśli jednak faktura jest wystawiana na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, to nie podlega pod KSeF, co oznacza, że nie może być wystawiona jako ustrukturyzowana i przesłana do Krajowego Systemu e-Faktur. Tak będzie robił od 1 lipca 2024 roku.
ZAW-FA tylko jedna osoba?
Patrycja Kubiesa: Tak.
Czy ZAW-FA można złożyć do US elektronicznie?
Patrycja Kubiesa: Na razie nie, ale będzie można po nowelizacji rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Czekamy na to.
Czy w spółce z o.o. można na ZAW-FA nadać uprawnienia prezesowi zarządu, będącego jednocześnie właścicielem spółki z o.o., który podpisze ZAW-FA jako osoba reprezentująca spółkę w KRS
Patrycja Kubiesa: Tak.
A co w momencie kiedy wybrany reprezentant spółki umiera? Czy wtedy składamy nowy druk?
Patrycja Kubiesa: Tak.
Kto podpisuje ZAW-FA?
Patrycja Kubiesa: Reprezentacja zgodnie z KRS lub umową spółki.
Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność nie zatrudniająca pracowników, jako właściciel powinien nadać sobie uprawnienia do logowania?
Patrycja Kubiesa: Osoba prowadząca jednoosobową działalność nie zatrudniająca pracowników, jako właściciel powinien nadać sobie uprawnienia do logowania, ona ma je automatu.
Reprezentant loguje się jako działalność gospodarcza?
Patrycja Kubiesa: Tak.
Jeżeli reprezentant chce wszystko robić sam, to musi nadać uprawnienia samemu sobie?Patrycja Kubiesa: Tak.
A co z obowiązkiem numerowania i papierowego przechowywania faktur wg rozp. ws KPR?
Patrycja Kubiesa: Nie ma na razie planowanych zmian w zakresie rozporządzenia w sprawie księgi przychodów i rozchodów. Nie widzę jednak przeciwskazań, aby numerować pliki elektroniczne zgodnie z KPiR.
A jak liczyć termin płatności?
Patrycja Kubiesa: Tak jak dotychczas, czyli zgodnie z umową. Jeśli jest to termin liczony od daty otrzymania faktury przez nabywcę, to datą tą będzie data przydzielenie fakturze ustrukturyzowanej numeru identyfikującego ją w KSeF.
A jak liczymy termin zapłaty Od daty wystawienia czy od daty przeslania do KSeF?
Patrycja Kubiesa: Tak jak dotychczas, czyli zgodnie z umową. Jeśli jest to termin liczony od daty otrzymania faktury przez nabywcę, to datą tą będzie data przydzielenie fakturze ustrukturyzowanej numeru identyfikującego ją w KSeF. Jeśli od daty wystawienie faktury, wtedy datą wystawienia będzie data przesłania do KSeF.
Możemy zobaczyć kiedy nabywca otrzymał fakturę?
Patrycja Kubiesa: Będziemy widzieć datę przydzielenia numeru w KSeF, a zatem datę otrzymania w KSeF faktury przez nabywcę. Będzie ona udostępniona w UPO do faktury.
To jak naliczać poprawne odsetki skoro nie będziemy wiedzieli kiedy nabywca otrzymał fakturę jeśli mam zapłacić ileś dni po otrzymaniu faktury?
Patrycja Kubiesa: Będziemy widzieć datę przydzielenia numeru w KSeF, a zatem datę otrzymania w KSeF faktury przez nabywcę. Będzie ona udostępniona w UPO do faktury.
A czy istnieje obowiązek w jakim czasie podatnik od momentu wystawienia f ry ma obowiązek przesłać ja do KSeF czy np. może wystawić f re np 25 a wysłać do KSeF do 15 następnego m ca?
Patrycja Kubiesa: Przepis nie wskazuje na termin wysłania faktury ( wyjątek to kwestia kursów walut jeśli faktury są wystawiane w walucie obcej, a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia). Pojawiają się jednak wątpliwości, czy wtedy faktura będzie prawidłowo wystawiona z uwagi na elementy obligatoryjne art. 106e ustawy o podatku VAT.
Czyli najlepiej byłoby, żeby data wystawienia taką jaką znamy dzisiaj została usunięta z pól, które uzupełniamy w trakcie wystawiania faktury?
Patrycja Kubiesa: Osobiście tak uważam. Ale to tylko opinia.
Czy na fakturze KseF będzie data sprzedaży i co gdy będzie inna niż data wystawienia. Co z obowiązkiem podatkowym?
Patrycja Kubiesa: To zależy jak powstaje obowiązek podatkowy. Data wystawienia nie musi być taka sama jak data sprzedaży. Taka sytuacja ma miejsce wtedy gdy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury np. dostawa energii elektrycznej.
Jeśli wystawiam usługę wykonaną np. w m-c październiku za październik i wystawię ją 3 listopada, to jak to się zapisze w KSeF na październik czy listopad ?
Patrycja Kubiesa: Wtedy datą wystawienia będzie 3 listopada. Taka data widnieć będzie w KSeF.
Co w sytuacji, jeśli data dokonania transakcji to 10.11.2023 r., data wystawienia faktury to 15.11.2023 r., a data wysłania do KSeF to 2.12.2023 r.?
Patrycja Kubiesa: Przepis nie wskazuje na termin wysłania faktury ( wyjątek to kwestia kursów walut jeśli faktury są wystawiane w walucie obcej, a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia). Pojawiają się jednak wątpliwości, czy wtedy faktura będzie prawidłowo wystawiona z uwagi na elementy obligatoryjne art. 106e ustawy o podatku VAT.
Wykonałam usługę 15.10.2023 r. wystawiam fv 31.10.23 r. wysyłam 31.10.2023 r. w KSeF nadano nr 2.11.2023 r. Kiedy wtedy będzie obowiązek podatkowy ?
Patrycja Kubiesa: To zależy w jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy. Jeśli z datą wykonania usługi to data wykonania usługi 15.10. będzie prawidłowa jak obowiązek podatkowy.
Jeśli powstaje obowiązek podatkowy z chwilą wystawienie faktury jak np. w świadczeniu usług budowlanych, wtedy z datą 2.11.
Czy w księgach będziemy wprowadzać numer f ry w KSeF? Czyli będą dwa numery oraz dwie daty wystawienia? A do przelewów który podajemy nr faktury czy nr KSeF?
Patrycja Kubiesa: Z dniem 1 lipca 2024 roku wejdzie w życie przepis art. 108g ustawy o podatku od towarów i usług w związku z którym nabywca towaru lub usługi zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, dokonujący płatności za faktury ustrukturyzowane oraz za faktury w trybie awarii, na rzecz innego podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, za pośrednictwem usługi polecenia zapłaty lub polecenia przelewu lub innego instrumentu płatniczego w rozumieniu tej ustawy, umożliwiającego podanie tytułu transferu środków pieniężnych, jest obowiązany do podania numeru identyfikującego te faktury w Krajowym Systemie e-Faktur lub identyfikatora zbiorczego nadanego przez Krajowy System e-Faktur. Obowiązek ten dotyczy również podatnika innego niż nabywca towaru lub usługi, dokonującego płatności za faktury wystawione na rzecz tego nabywcy. Status podatnika na rzecz którego dokonywana jest płatność, dotyczący jego zarejestrowania jako podatnika VAT czynnego jest ustalany na podstawie wykazu, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ( tzw. biała lista podatników) na dzień dokonywania płatności za faktury.
Najczęściej będziemy więc podawać w takich przypadkach dwa numery ( własny i KSeF).
Podczas ostatniego webinaru „KSeF, co warto wiedzieć” z udziałem ekspertki i doradcy podatkowego Patrycji Kubiesy pojawiły się liczne pytania od uczestników spotkania. Zobacz część pierwszą najciekawszych pytań zadanych w trakcie wydarzenia.