W Polskim Ładzie znalazły się rozwiązania, które mają na celu wsparcie firm rozwijających się i zwiększających swoje przychody. Rozwój przedsiębiorstw, ekspansja na nowe rynki zbytu (również zagraniczne) wymaga poniesienia znaczących kosztów. Dzięki uldze na ekspansję można odliczać koszty, które podatnik musi ponieść w celu poszerzenia swoich rynków zbytu.
Ulga ekspansyjna
Ulga ekspansyjna zwana również ulgą prowzrostową regulowana jest przepisami art. 26gb ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa z dnia 26 lipca 1991r.”) i odpowiednio art. 18eb ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa z dnia 15 lutego 1992 r.”) dodanymi ustawą z dnia 29 października 2021r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa z 29 października 2021r.”).
Z dniem 1 stycznia 2022 roku podatnik, który uzyskuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowany według skali podatkowej lub liniowo, odlicza od podstawy obliczenia podatku, koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów do wysokości dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie więcej jednak niż 1 000 000 zł w roku podatkowym. Z ulgi nie mogą korzystać opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową.
Zgodnie z art. 18eb ust.2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. oraz z art. 26gb ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.:
- Przez produkty rozumie się rzeczy wytworzone przez podatnika, a więc nie znajduje zastosowania do działalności handlowej, tj. sprzedaży produktów nabytych uprzednio od innych producentów.
- Przez zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów, o których mowa w ust. 1, rozumie się odpłatne zbycie produktów do podmiotu niebędącego podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4.
Kto może skorzystać z ulgi ekspansyjnej
Podatnik jest uprawniony do skorzystania z odliczenia pod warunkiem, że w okresie 2 kolejno następujących po sobie lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym poniósł koszty zwiększenia przychodów, o których mowa w ust. 1, zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.
Źródło: Art. 18eb. – Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (lexlege.pl)
Jak wynika z niedawno wydanego orzeczenia WSA w Białymstoku, ulga przysługuje jedynie tym podatnikom, którzy samodzielnie, w sposób bezpośredni i w całości wytwarzają produkty w celu ich dalszej odsprzedaży.
WSA w Białymstoku 18 stycznia 2023 roku (I SA/Bk 497/22)Próby rozszerzenia zakresu zastosowania ulgi na ekspansję o kazuistyczne stany faktyczne, których w żaden sposób nie można pogodzić z literalnym brzmieniem art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT, nie mogą jednak odnieść zamierzonego przez stronę skutku. Co więcej, nawet przy efektywnym zastosowaniu wykładni językowej, sięgnięcie do wykładni celowościowej jedynie umacnia w przekonaniu, że ulga na ekspansję przeznaczona jest dla niewielkich producentów, wytwarzających swoje produkty w sposób samodzielny. Przyjęcie odmiennego założenia mogłoby umożliwić skorzystanie z ulgi także dużym przedsiębiorstwom czy dyskontom, które sprzedają nabyte uprzednio od innych podmiotów produkty pod marką własną, co stałoby w oczywistej sprzeczności z założeniami ustawodawcy.
Źródło: Ulga na ekspansję z ustawy o CIT tylko dla podatników samodzielnie wytwarzających produkty (prawo.pl)
Koszty uzyskania przychodów
Za koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów uznaje się koszty:
- uczestnictwa w targach poniesione na:
- organizację miejsca wystawowego,
- zakup biletów lotniczych dla pracowników,
- zakwaterowanie i wyżywienie dla pracowników;
Interpretacja indywidualna z 27 stycznia 2023 roku 0111-KDIB1-1.4010.736.2022.2.AWW ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca nabywa od swojego podmiotu powiązanego wyrób nieprzetworzony w postaci akumulatorów suchych, które nie posiadają własności użytkowych/rozruchowych pozwalających na montaż w pojeździe. W celu doprowadzenia tak nabytego wyrobu do finalnego kształtu i nadania mu cech i funkcjonalności. Wnioskodawca przeprowadza szereg operacji produkcyjno-technologicznych. Proces prac realizowanych przez Wnioskodawcę zw. z ww. akumulatorami obejmuje formację (tj. ładowanie akumulatorów kwasowo-akumulatorowe ołowiowych), mycie i osuszanie, testy w tym test wysokoprądowy oraz test wysokonapięciowy oraz konfekcjonowanie (w tym oklejanie etykietami i oznaczeniami zgodnymi z wymogami prawa). Gotowe produkty magazynowane są przez Wnioskodawcę, przed ich dalszą odsprzedażą. Mając na uwadze powyższy opis zdarzenia przyszłego oraz powyższe wyjaśnienia stwierdzić należy, że Wnioskodawca nie wytwarza rzeczy (produktu) w postaci akumulatora. Jak wskazano powyżej wytworzyć produkt oznacza jego wyprodukowanie, a więc przeprowadzenie jego etapów produkcji od początku do końca. Na etap produkcji akumulatora składa się szereg czynności od wyprodukowania obudowy akumulatora, skomplikowany proces wyprodukowania kratek, nadanie tym kratkom właściwości fizyko-chemicznych, zamontowanie ich w bloku akumulatora, przeprowadzenie etapu kontroli jakości po ładowanie akumulatorów, czyszczenie akumulatora, jego testowanie przed wysyłką do klienta, etykietowanie oraz magazynowanie. Wnioskodawca nie przeprowadza jednak wszystkich tych czynności, gdyż nabywa suchy akumulator. Z wniosku nie wynika, aby Spółka produkowała obudowy akumulatora, kratki, nadawała tym kratkom właściwości fizyko-chemiczne, przeprowadzała ich montaż, czy też przeprowadzał etap kontroli akumulatora na tym etapie. Spółka wyłącznie ładuje suchy akumulator, przeprowadza jego czyszczenie, etykietowanie oraz magazynowanie. Zatem, skoro Spółka nie przeprowadza wszystkich etapów potrzebnych (niezbędnych) do wyprodukowania akumulatora, to nie można stwierdzić, że wytwarza rzecz materialną (produkt) w prowadzonej działalności gospodarczej w rozumienie art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT w postaci akumulatora i w związku z tym nie może w stosunku do tych akumulatorów opisanych w niniejszym wniosku stosować przepisów art. 18eb ustawy o CIT pozwalających na skorzystanie z tzw. ulgi na ekspansję.
Źródło: 0111-KDIB1-1.4010.736.2022.2.AW, Ulga na wzrost przychodów – Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej – OpenLEX
Zobacz co na temat ulgi na rozwój mówi Ekspert i doradca podatkowy – Patrycja Kubiesa podczas webinaru Ulgi w CIT. Chcesz otrzymać nagranie? Kliknij>>
Szkolenie Ulgi w PIT już 13 marca
Zapraszamy na webinar Ulgi w PIT, który odbędzie się 13 marca o godzinie 10.00. Webinar potrwa 2 godziny. Podczas spotkania będzie można zadawać pytania Ekspertowi.
Zarejestruj się>>