W wyniku konsultacji publicznych w sprawie wprowadzenia projektu KSeF wynikły pewne wątpliwości. Dla przedsiębiorców szczególnie problematyczne okazały się dwie kwestie zawiązane z karami finansowymi oraz sposobem postępowania na wypadek awarii. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi zaproponowało korekty w projekcie.
Propozycja zmian Ministerstwa Finansów odnośnie projektu KSeF
Zmiany, które zaproponowało Ministerstwo Finansów obejmują m.in. zmianę wejścia w życie KSeF z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024. Jak również wyłączenie z KSeF faktur konsumenckich. Zmiany związane są z postulatami, jakie wniosły organizacje przedsiębiorców, księgowy i biegłych rewidentów, sektora IT oraz resortu infrastruktury.
Zmiany założeń KSeF
- Przesunięcie wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r.
- Wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.
- Faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF.
- Bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF.
- Faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.
- W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po wystawieniu offline.
- Liberalizacja sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.
Źródło: www.gov.pl/
Wydłużenie terminu wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur
Na wniosek przedsiębiorców i księgowych został wydłużony termin wdrożenia KSeF. Wejście przepisów nowelizacji ustawy o VAT przesunięto na 1 lipca 2024 roku. Wydłużony został również termin wdrożenia KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT – od 1 stycznia 2025 roku.
Uszczelnienie systemu podatkowego
Dzięki wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur nastąpi automatyzacja procesów księgowych oraz zmniejszy się liczba błędów. Jak mówi Anna Mytyk – zastępcy dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów: Planujemy przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej i edukacyjnej skierowanej do przedsiębiorców. Myślę, że wiosna i kolejna część roku będzie upływać właśnie pod znakiem KSeF.
Krajowy System e-Faktur pozwoli na lepsze uszczelnienie systemu podatkowego poprzez m.in. przyspieszeniu dostępu do danych, co zapobiegnie wyłudzeniom i nieprawidłowościom w rozliczaniu VAT i podatku dochodowego.
Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek to hit roku 2022 i zapowiada się, że długo nim pozostanie. Wielu przedsiębiorców zachęconych benefitami, ale też często zapominających o ciemnych stronach estońskiego CIT, postanawia wejść w ten system. Jakie terminy i obowiązki czekają księgowych? O tym wszystkim w artykule doradcy i eksperta podatkowego Patrycji Kubiesy.