16 lutego 2023 roku odbyła się konferencja uzgodnieniowa w sprawie projektu ustawy dotyczącej KSeF. Zaprezentowano docelowy model Krajowego Rejestru e-Faktur, który uwzględnia postulaty zgłoszone po konsultacjach publicznych. Jak podaje Ministerstwo Finansów, oprócz jego reprezentacji w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji przedsiębiorców, doradców podatkowych i księgowych.
Według Bartosza Zbaraszczuka – Sekretarza Stanu, Szefa Krajowej Administracji Skarbowej: Wdrożenie Krajowego Systemu e Faktur przyspieszy digitalizację sektora publicznego i wielu polskich przedsiębiorstw. Znacząco ułatwi prowadzenie biznesu. Chcemy, aby rozwiązania, które oferujemy, były jak najbardziej dostosowane do oczekiwań, dlatego cieszę się, że projektowane przepisy ustawy VAT spotkały się z tak szerokim odzewem społecznym w ramach konsultacji. Dokonaliśmy szerokiej analizy zgłoszonych uwag oraz potrzeb podatników i branży IT, czego wynikiem jest szereg zmian w projekcie.
Główne zmiany w projekcie KSeF
- Przesunięcie wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r.
- Wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.
- Faktury z kas fiskalnych będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.
- Paragon z NIP będzie uznawany jak faktura uproszczona do 31 grudnia 2024 r.
- Faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF.
- Bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF.
- Wyłączone z KSeF będą również faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS.
- Kurs waluty obcej stosowany do przeliczenia na PLN zostanie utrzymany z dnia poprzedzającego datę wskazaną w polu P_1 faktury ustrukturyzowanej przez jeden dodatkowy dzień do przesłania jej do KSeF.
- W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia roboczego po wystawieniu offline.
- Doprecyzowanie daty wystawienia oraz innych kwestii ważnych dla procesu wystawiania faktur podczas awarii oraz w trybie offline.
- W okresie awarii i w trybie offline dopuszczone będzie wystawianie faktur korygujących
- Liberalizacja sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.
- Likwidacja not korygujących w KSeF i poza KSeF.
Źródło: Projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – konferencja uzgodnieniowa – Ministerstwo Finansów – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Rok 2023 to wielkie zmiany na rynku nieruchomości. Najem prywatny, amortyzacja lokali mieszkalnych to zagadnienia, które ulegają zmianie i nadal wywołują wiele wątpliwości. Zapraszamy do przeczytania najnowszej publikacji eksperckiej Patrycji Kubiesy.