Systemy ERP (ang. Enterprise Resources Planning) to nowoczesne narzędzia, które umożliwiają kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem. To system informatyczny, którego zadaniem jest integracja wszystkich procesów, jakie zachodzą w firmie. Nowoczesne systemy ERP to rozbudowane oprogramowanie, które składa się z różnych modułów. Dla kogo jest dedykowany system ERP?
Spis treści:
Geneza systemów ERP
W 1913 roku inżynier Ford Whitman Harris opracował papierowy system planowania produkcji EOQ (ang. Economic Order Quantity – Metoda Ekonomicznej Wielkości Zamówienia). Była to metoda zarządzania zapasami w przedsiębiorstwie, która definiuje optymalną wartość (ilość) do zamówienia tak, aby zminimalizować koszty zmienne. Wraz z rozwojem techniki komputerowej, jak również wzrostem mocy obliczeniowej komputerów powstały systemy, które umożliwiły w kompleksowy sposób połączyć działania. W 1964 roku został opracowany i wdrożony system MRP w firmie Black and Decker. To system planowania potrzeb materiałowych (ang. Material Requirements Planning) w skrócie system MRP. Kolejnym etapem było powstanie zintegrowanych systemów zarządzania – MRP II (ang. Manufacturing Resource Planning – planowanie zasobów produkcyjnych). System MRP II obejmował całe przedsiębiorstwo. Pozwalał na integracje działań związanych z produkcją, sprzedażą, finansami. Dzięki przetwarzaniu danych można było w odpowiedni sposób zaplanować produkcję. Według Marka Greniewskiego (polskiego matematyka i przedsiębiorcy) rozszerzenie zakresu MRP II do ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) jest konsekwencją dominującego w zachodniej kulturze i tradycji gospodarowania podejścia do zapewnienia racjonalności, opartego na tzw. rachunku kapitałowym. W odróżnieniu od systemu klasy MRP, programy ERP pozwalały na pełną kontrole i zarządzanie przedsiębiorstwem.Co to jest system ERP?
W skrócie można powiedzieć, że systemy ERP to oprogramowanie, która umożliwia kompleksowe zarządzanie każdymi obszarami firmy (księgowością, zasobami ludzkimi, produkcją, sprzedażą, logistyką etc.). W drodze ewolucji i zmian obecne systemy ERP są poszerzone o funkcje i możliwości, jakie nie były dostępne we wcześniejszych wersjach. Technologia nieustannie się zmienia. Również potrzeby firm i przedsiębiorstw wyglądają inaczej niż choćby parę lat temu. Czas pandemii i praca zdalna również pokazały jak ważny jest dostęp np. do dokumentów z różnych miejsc, nie tylko stacjonarnie z biura. Z czasem zaczęto również stosować rozwiązanie w chmurze. Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) nie posiada jednoznacznej definicji. To nowoczesna technologia, która polega na umieszczeniu wszystkich lub częściowo zasobów firmy na zewnętrznym serwerze (nie zarządzanym przez organizację). Dostęp do zasobów możliwy jest przez Internet. Z uwagi na obniżenie kosztów to rozwiązanie zaczęto użytkować jako usługa w chmurze. Wyróżnia się 3 modele świadczenia usług w chmurze:- Infrastructure as a Service (IaaS), czyli infrastruktura jako usługa – ten model pozwala na korzystanie z zasobów obliczeniowych (np. serwerów fizycznych czy wirtualnych). Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik oszczędza czas i pieniądze. Może być stosowana w przedsiębiorstwach niezależnie od branży.
- Platform as a Service (PaaS), czyli platforma jako usługa – w tym przypadku użytkownik ma dostęp do zasobów obliczeniowych wraz z pakietem aplikacji. Umożliwia tworzenie tworzenie, uruchamianie aplikacji i zarządzanie nimi. Zapewnia kompletną platformę chmurową.
- Software as a Service (SaaS), czyli oprogramowanie jako usługa – użytkownik korzysta z aplikacji, którą udostępnia mu usługodawca przez przeglądarkę internetową lub konto klienta. To jedna z możliwości licencjonowania systemów klasy ERP.
Oczekiwania wobec systemów ERP
Coraz bardziej rośnie świadomość oraz precyzja wymagań osób zarządzających co do systemów ERP. Firmy często już miały niekoniecznie dobre doświadczenia z systemami klasy ERP. Przyczyny mogą być różne, zarówno po stronie samego programu (np. błędy, nieelastyczne rozwiązania), jak również po stronie firmy wdrożeniowej. Często również nieodpowiednio wykonana analiza przedwdrożeniowa nie pozwala na zdefiniowanie potrzeb przedsiębiorstwa. Planując implementację systemu ERP w firmie należy wziąć pod uwagę różne czynniki oraz określić cele, jakie chcemy osiągnąć. Należy również sobie zadać pytanie, czy to jest odpowiedni moment na wdrożenie jakże zaawansowanego systemu. Systemy ERP to najbardziej zaawansowane oprogramowanie, które kompleksowo ma wspierać firmę zarówno małą, średnią, jak i największe przedsiębiorstwa. Na rynku jest bardzo duży wybór systemów ERP. Jednak nie wszystkie zasługują na to miano. Jak zatem wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie? Wdrożenie systemu ERP to proces, który od samego początku należy dokładnie zaplanować. Aura Technologies opracowała własny system implementacji, który polega na ustandaryzowanym procesie wdrażania ze zdefiniowanymi etapami. Kluczową kwestią jest konsultacja z Klientem i rozpoznanie jego potrzeb i oczekiwań. Klient również musi brać czynny udział podczas poszczególnych etapów procesu. System ERP to nowoczesne narzędzie do zarządzania firmą, które odpowiednio wdrożone z pewnością będzie kompleksowo wspierać działalność i rozwój firmy.Nowoczesny system klasy ERP enova365
System enova365 to kompleksowe rozwiązanie dedykowane do małych, średnich i dużych firm. Modułowa budowa umożliwia dokładne dopasowanie do potrzeb danej firmy. Dostępne są 3 warianty:- Srebrny – przeznaczony dla mikro- i małych firm. enova365 w tym wariancie jest przygotowana do obsługi typowych procesów biznesowych w polskich firmach; obejmuje standardowo zaprojektowaną funkcjonalność modułów – wszystko czego potrzebuje firma do pracy w podstawowym zakresie, bez zbędnych dodatków.
- Złoty – wariant powstały z myślą o potrzebach średnich i dużych przedsiębiorstw. Oprócz większej funkcjonalności wyjściowej (względem wariantu srebrnego), posiada dodatkowo mechanizm definiowania pól (cech) dla dowolnych elementów, co pozwala na samodzielne poszerzanie działania programu. Zdefiniowane cechy mogą zostać wykorzystane w prezentacji danych oraz przy tworzeniu raportów i analiz.
- Platynowy – moduły platynowe zawierają funkcje przeznaczone dla firm wielooddziałowych i korporacji, wymagających profilowanych funkcjonalności i pracy na dużych bazach. System umożliwia praktycznie nieograniczoną rozbudowę o indywidualnie programowane funkcje m.in. za sprawą dopisywanych przez partnera zewnętrznych modułów.