Praktycznie każdy z nas korzysta z internetu, który zagościł w życiu prywatnym i zawodowym. Jest również niezbędnym narzędziem do pracy. W roku 2023 nadal obowiązuje ulga internetowa. Kto może skorzystać z ulgi na internet? Ile razy z tej ulgi można skorzystać? Jakie dokumenty są potrzebne do odliczenia?
Ulga na internet przysługuje osobom, która ponoszą wydatki związane z użytkowaniem internetu, niezależnie od miejsca oraz formy (np. łącze stałe czy za pomocą urządzeń mobilnych) oraz podpisywali umowę i widnieją na dowodach zakupu. Przysługuje osobom, które uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Mogą oni odliczyć, jeżeli korzystają po raz pierwszy z ulgi lub korzystali w roku poprzednim. Dlatego, że ulga jest do wykorzystania przez dwa następujące po sobie kolejno lata. Jeżeli nie zostanie zachowana ciągłość odliczeń, wówczas z ulgi nie można skorzystać.
Należy pamiętać, żeby skorzystać z odliczenia wydatek z tytułu użytkowania sieci Internet:
- nie mógł zostać zaliczony przez Ciebie do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostać odliczony przez Ciebie od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie został Tobie zwrócony w jakiejkolwiek formie – w przypadku gdy odliczenia dokonujesz od dochodu, opodatkowanego na zasadach ogólnych.
- nie został odliczony od dochodu lub nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów albo nie został Tobie zwrócony w jakiejkolwiek formie – w przypadku gdy odliczenia dokonujesz od przychodu, opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Źródło: Ulga na internet (podatki.gov.pl)
Jakie wydatki nie podlegają odliczeniu?
W przypadku poniższych wydatków nie można skorzystać z odliczenia:
- wydatki dotyczące zakupu sprzętu komputerowego, komponentów sieci
- obsługa techniczna – instalacja, rozbudowa, modernizacja
- wydatki serwisowe
- opłata aktywacyjna (opłata za możliwość korzystania)
Jeżeli internet zakupiony jest w pakiecie z innymi usługami np. telewizją kablową, to można również skorzystać z ulgi. Musi być tylko wyszczególniona dokładna kwota za internet na dokumencie zakupu.
Limity odliczeń
Maksymalne odliczenie za rok podatkowy nie może przekroczyć 760 zł. Limit ten dotyczy podatnika (osoby), tak więc jeżeli wydatek ponoszą małżonkowie, to każdy ma prawo do max limitu, oczywiście nie więcej niż kwota wydatku poniesiona przez każdego z nich.
Limit nie przechodzi na następny rok, co oznacza, że wydatek poniesiony w danym roku i nie odliczony z powodu braku dochodu, nie może być odliczony w roku następnym.
Źródło: Ulga na internet (podatki.gov.pl)
Jakie dokumenty potrzebne są do odliczeń?
Osoba chcąca skorzystać z ulgi na internet musi udokumentować poniesienie wydatków z nim związanych. W tym celu konieczne jest posiadanie dokumentu, który potwierdzi wydatki. Dokumentem może być: faktura, rachunek, czy dowód zakupu. Niezbędne jest, żeby zawierał dane:
- dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi),
- dane identyfikujące sprzedającego usługę,
- rodzaj usługi oraz
- kwotę zapłaty
Poniesione wydatki można odliczyć tylko w roku, w którym zapłacono za zakupioną usługę. Na dokumencie powinna widnieć informacja, że opłata została dokonana. W innym przypadku użytkownik powinien posiadać dokument, który potwierdzi, że dokonał zapłaty np. potwierdzenie przelewu bankowego.
Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).