Ministerstwo Finansów chcę dać więcej czasu przedsiębiorcom i wydłużyć terminy sprawozdawcze za rok 2022. Ma to związek z postulatami, jakie składa branża podatkowo-księgowa oraz przedsiębiorcy. W roku ubiegłym terminy dotyczące sprawozdania finansowego i CIT-8 zostały przedłużone ze względu na pandemię COVID-19. Jak będzie w tym roku?
Resort wydał komunikat, że: „Ministerstwo Finansów prowadzi prace w kierunku wydania rozporządzenia przesuwającego o 3 miesiące, czyli do 30 czerwca 2023 roku zarówno terminu składania CIT-8 jak i terminu zapłaty podatku za 2022 rok.” Na chwilę obecną do 31 marca 2023 roku należy sporządzić roczne sprawozdanie finansowe. Temat terminów sprawozdań finansowych oraz składania CIT-8 powraca od dwóch lat. Decyzja, co do wydłużenia terminów ma zapaść w najbliższym czasie.
Terminy na sprawozdanie finansowe i CIT za 2022 rok
W dniu 7 lutego 2023 roku ukazał się komunikat na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w sprawie terminów sprawozdawczych za 2022 rok.- Sprawozdania finansowe za rok 2022 należy sporządzić do 31 marca 2023 r.
- W ubiegłym roku terminy sprawozdawcze były dłuższe – z uwagi na pandemię Covid-19.
- W bieżącym roku MF rozważa przedłużenie terminu na złożenie zeznań w podatku CIT.
W rezultacie ostateczne terminy sprawozdawcze za 2022 r. upływają (gdy rok obrotowy jest równy kalendarzowemu):
- 31 marca 2023 r. – sporządzenie sprawozdania finansowego
- 30 czerwca 2023 r. – zatwierdzenie sprawozdania finansowego
- 15 lipca 2023 r. – złożenie sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym
Obowiązkami sprawozdawczymi objęte są wszystkie jednostki stosujące ustawę o rachunkowości:
- jednostki sektora prywatnego
- organizacje non-profit
- jednostki sektora finansów publicznych.
CIT
Wydłużenie terminu dla składania zeznań podatkowych w CIT za 2022 r. będzie dotyczyć wszystkich podatników. Termin zostanie wydłużony na:
- złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym;
- wpłatę podatku należnego wykazanego w zeznaniu, albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Sytuacja gospodarcza przedsiębiorstw
W ubiegłym roku sytuacja spowodowana przez pandemię COVID-19 uzasadniała wydłużenie terminu na złożenie sprawozdania finansowego. Według specjalistów obecna sytuacja gospodarcza i kryzys związany m.in. z inflacją powinien wpłyną również na decyzję o wydłużeniu terminu. Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) wydał dokument „Sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności za 2022 r. w warunkach niepewności otoczenia gospodarczego”.
W rekomendacjach KSR wypowiedział się na temat aktualności dotychczasowych wydanych rekomendacji. Jednocześnie w dokumencie omówiono zagadnienia o istotnym wpływie na sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności za 2022 rok. Chodzi m.in. o: założenie kontynuacji działalności w warunkach niepewności; inwentaryzację; uproszczoną wycenę wyrobów i usług; inflację i jej wpływ na wycenę aktywów i zobowiązań; rezerwy w warunkach niepewności; sytuację na rynku energii i jej wpływ na sprawozdania finansowe przedsiębiorstw energetycznych; przychody i koszty o nadzwyczajnej wartości lub które wystąpiły incydentalnie; ujawnienia w warunkach niepewności.
Źródło: Wytyczne KSR w sprawie sprawozdań finansowych
Zapraszamy na spotkanie organizowane przez AURA Technologies na temat ulg podatkowych w 2023 roku. To będzie pierwsze z 2 zaplanowanych szkoleń. Podczas webinaru Patrycja Kubiesa – ekspert i doradca podatkowy przedstawi zasady stosowania ulg badawczo-rozwojowych. Kolejny webinar na temat ulg w PIT odbędzie się w marcu.