W Dzienniku Ustaw w dniu 16 czerwca 2023 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Wejdzie ono w życie z dniem 1 lipca 2023 r. Z jakimi skutkami będzie to się wiązać dla pracodawców?
Zaległe urlopy wypoczynkowe
Tylko do 30 czerwca 2023 r. pracodawca ma możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów. Podczas stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca mógł wysłać pracownika na zaległy urlop w wymiarze do 30 dni. Od 1 lipca 2023 r. przepisy wracają do stanu sprzed pandemii.
Badania medycyny pracy
Powraca obowiązek kierowania pracowników na badania medycyny pracy, tj.:
- badań okresowych medycyny pracy;
- badań pracowników narażonych na czynniki szkodliwe;
- badań kierowców przewidzianych w ustawie o transporcie drogowym.
Zostanie zachowany okres przejściowy 180 dni. W tym czasie pracownicy powinni wykonać konieczne badania. Okresowe badania medycyny pracy są obowiązkowe. Należy mieć na uwadze fakt, że dużo pracodawców zawiesiło wykonywanie badań. Dlatego też lepiej niezwłocznie skierować pracowników na wymagane badania.
Przeprowadzanie szkoleń BHP
Koniec „fikcji doręczenia” pism
Od 1 lipca 2023 r. w przypadku pism (wypowiedzenia, rozwiązania umowy o pracę), które nie zostały odebrane przez pracowników przez ostatnie 3 lata, rozpoczynają 14-dniowy termin. Po upływie 14 dni umowy zostaną rozwiązane. Pracodawcy mieli duży kłopot z takimi pracownikami. Nie mogli oni zostać skutecznie zwolnieni. Należy pamiętać o konieczności sporządzenia świadectw pracy oraz dopełnienia niezbędnych formalności m.in. wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Zniesienie stanu epidemicznego. Jak wpłynie na firmy?
Ze względu na skutki pandemii, wiele firm zdecydowało się na zwolnienie pracowników czy ograniczenie zatrudnienia. Zniesienie stanu epidemicznego może przyczynić się do ożywienia gospodarczego. Powrót do normalności w odniesieniu do funkcjonowania firm i miejsc pacy, może przynieść ulgę pracodawcom. Z pewnością ostatnie 3 lata zmieniły rynek pracy. Nowe rozwiązania typu elastyczny tryb pracy, praca zdalna, zmiany w Kodeksie pracy i próby jego dostosowania do Dyrektywy unijnej. Jak te zmiany wpłyną na sytuację pracowników oraz podejście pracodawcy? Już w tym roku przekonamy się w praktyce.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej sprawiła, że konieczne stało się jej wdrożenie i znowelizowanie w polskim Kodeksu Pracy. Przeczytaj opracowanie Patrycji Kubiesy.