Sytuacja kobiet na rynku pracy wciąż pozostawia wiele do życzenia. Często na swojej drodze zawodowej napotykają na różnego rodzaju dyskryminacje i trudności w znalezieniu zatrudnienia. Jedną z przeszkód nadal pozostaje macierzyństwo. W Polsce trudno jest pogodzić pracę z życiem prywatnym ze względu na brak powszechnego systemu opieki na dziećmi. Czy wobec tego zmiany jakie nastąpiły w Kodeksie pracy i dyrektywa work-life balance zmieni coś w tym temacie?
Według raportu GUS z 2020 roku kobiety stanowiły 46,7% ogółu pracowników w Polsce. Mimo to nadal występują dysproporcje w poziomie wynagrodzenia w porównaniu do mężczyzn zajmujących te same stanowiska. Kobiety również częściej pracują w oparciu o umowy cywilnoprawne, co oznacza brak stabilizacji.
Matki w Polsce chcą rozwijać się zawodowo
Głównym motywatorem powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim jest chęć rozwoju zawodowego. Niestety według raportu GUS blisko 50% matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy z powodu braku dostępu do opieki. Wiąże się to również z obawami, jak pogodzić godziny pracy z napiętym grafikiem związanym m.in. z trudnościami logistycznymi. Przedszkola i żłobki często są oddalone od domu i miejsca pracy.
Według badań ukazanych w raporcie Fundacji Rodzic większość mam chce wrócić do aktywności zawodowej (33,4 %). Umotywowane jest to chęcią poczucia niezależności finansowej, własnego rozwoju, inwestycji w swoją przyszłość. Jak również zyskania „przestrzeni dla siebie”. Co ciekawe kwestie finansowe są podawane na drugim miejscu. Chociaż kobiety mają poczucie, że muszą wrócić do pracy, żeby poziom życia rodziny nie uległ obniżeniu. W obecnych czasach ciężko utrzymać rodzinę z jednej pensji.
Źródło: Macierzynstwo-a-aktywnosc-zawodowa.-Raport-z-badania.-Fundacja-rodzic-w-miescie.pdf (pracujeiwychowuje.pl)
Jakie działania mogą pomóc w powrocie do pracy matek
W ostatnich latach sytuacja kobiet na rynku pracy poprawiła się nieco, dzięki inicjatywom i kampaniom na rzecz równouprawnienia płci. Jednak nadal pozostaje dużo do zrobienia w tym temacie. Konieczne są zmiany zarówno w instytucjach państwowych, jak i w kulturze społeczeństwa. Musimy zmienić naszą mentalność. W Polsce dalej jest patriarchat. Praca mężczyzn jest postrzegana jako ta „ważniejsza”. Kobiety-matki postrzegane są jako mniej elastyczne i zaangażowane w pracę niż inni pracownicy. Często prowadzi to do dyskryminacji podczas procesu rekrutacji, czy jest przeszkodą na drodze do awansu.
Wielu pracodawców utrudnia równoważenie obowiązków zawodowych i domowych. Dlatego warto poszukać takiego pracodawcy, który będzie rozumiał potrzeby pracownika mającego dzieci. Praca zdalna lub godziny pracy dostosowane do potrzeb pracownika to doskonałe rozwiązanie. W AURA Technologies świetnie rozumiemy potrzeby mam. Jak mówi Grażyna Sroczyńska CEO AURA Technologies:
Zatrudniamy mamy, bo my bardzo lubimy z mamami pracować. To są znakomicie zorganizowane kobiety.
dodaje
Moje osobiste doświadczenia są takie, że kobiety sprawdzają się w każdej roli i na każdym stanowisku. W naszej firmie możemy powiedzieć, że mamy parytet. Kobiety są w dziale obsługi klienta, w sprzedaży, w marketingu, jak również znakomicie sobie radzą jako programistki, serwisantki czy wdrożeniowcy. W AuraTech nie koncentrujemy się na strukturach czy na płci, tylko na potencjałach w rolach opartych o kompetencje i naturalne talenty danej osoby.Sama pamiętam, jak zaproszona do udziału w dyskusji podczas pewnej konferencji, zabrałam ze sobą moją malutką córkę. Kiedy ja uczestniczyłam w panelu, moje koleżanki z pracy (którym z całego serca bardzo za tą pomoc dziękuję) pomagały mi i zajmowały się małą Amelką. Jak mówią: „Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce, szuka powodu”. W AuraTech słuchamy potrzeb naszych pracowników. Ważne jest dla nas zachowanie równowagi między życiem prywatnym a pracą.
Powrót na rynek pracy po przerwie związanej z macierzyństwem jest z pewnością trudny i stresujący. Jednak nie należy tracić pewności siebie. Pamiętaj! Wiedza i umiejętności, które posiadasz są wartościowe i nadal potrzebne na rynku pracy.
Jak we współczesnym świecie kobiety godzą życie prywatne i zawodowe? Czy sytuacja na rynku pracy sprzyja kobietom? Unijna dyrektywa work-life balance ma zdecydowanie ułatwić kobietom pogodzenie życia zawodowego i prywatnego. Jak to wyjdzie w praktyce? Czytaj więcej>>