W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, koncepcja tradycyjnego biura staje się coraz mniej konieczna. Dzięki rosnącym możliwościom technologicznym praca wykonywana zdalnie, staje się coraz bardziej popularna. W dniu 7 kwietnia 2023 r. termin telepracy został uchylony z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1465). Natomiast został dodany rozdział, który reguluje pracę zdalną.
Telepraca
Telepraca to forma wykonywania pracy zawodowej, która nie wymaga fizycznego obecności pracownika w tradycyjnym biurze. Pracownik pracuje z dowolnego miejsca, wykorzystując komunikację internetową, narzędzia teleinformatyczne i technologie zdalne, aby wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Telepraca otwierała drzwi dla osób z różnych lokalizacji, co pozwalało firmom zatrudniać najlepszych specjalistów niezależnie od ich miejsca zamieszkania.
Telepraca miała charakter stały. Natomiast możliwe było jej okazjonalne świadczenie na rzecz pracodawcy.
Praca zdalna w Kodeksie Pracy – zmiany w 2023 r.
7 kwietnia 2023 roku weszły w życie przepisy dotyczące uregulowań pracy zdalnej. Została ona wpisana do Kodeksu pracy. Jak podaje definicja w Kodeksie Pracy:
Praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika (w tym pod adresem zamieszkania pracownika) i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.
Ustawa weszła w życie w dniu 7 kwietnia 2023 r., co oznacza, że tylko do 7 października 2023 r. można było wykonywać pracę w formie telepracy.
_________________________________________
Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika pracującego zdalnie? Więcej o zmianach w Kodeksie Pracy i uregulowań pracy zdalnej przeczytasztutaj>>
Przeczytaj publikację dr Krzysztofa Biernackiego – eksperta i doradcy podatkowego na temat pracy zdalnej a kosztów uzyskania przychodu.