W 2023 roku nastąpi ponowny zapis do pracowniczych planów kapitałowych. Pracodawca będzie zobligowany z dniem 1 kwietnia 2023 roku do dokonywania wpłat do PPK za osoby, które złożyły wcześniej rezygnację. Jeżeli decyzję o rezygnacji pracownik chce podtrzymać to musi zgłosić, że rezygnuje z wpłat. Pracodawca do końca lutego 2023 powinien poinformować pracowników o autozapisie.
Autozapis do pracowniczych planów kapitałowych następuje co 4 lata (teraz w 2023 roku, kolejny w 2027 roku itd.). Pracodawca jest wobec tego zobowiązany do ponownego zapisu do programu:
- osoby, dla których wcześniej – w związku z tym, że złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK – nie zawarł umowy o prowadzenie PPK; pracodawca ma obowiązek zawrzeć w imieniu i na rzecz takiej osoby umowę o prowadzenie PPK, a następnie obliczać, pobierać i przekazywać za nią wpłaty do PPK do instytucji finansowej;
- wznowić wpłaty do PPK za uczestników programu, którzy wcześniej złożyli deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK – chyba że osoba zatrudniona/uczestnik PPK ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając pracodawcy deklarację o rezygnacji.
Pracownicze plany kapitałowe – obowiązek informacyjny – do końca lutego 2023 roku
Ustawa o PPK nie precyzuje sposobu i formy informacji przez pracodawcę. Natomiast ważne jest, żeby pracownik otrzymał informację. Pracodawca musi wykazać, że pracownicy zostali odpowiednio poinformowani. Informacja o ponownym autozapisie powinna trafić do pracownika, który złożył taką deklarację przed zawarciem w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK. Także do pracownika, który złożył deklarację w trakcie uczestnictwa w PPK.
Wyjątek stanowią osoby, które po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a przed dniem 1 kwietnia, ukończą 70. rok życia. Takich osób bowiem obowiązek informacyjny pracodawcy nie obejmuje – w niektórych przypadkach jednak, uwzględniając sytuację danego pracownika, rekomendowane jest, aby pracodawca przekazał mu informację dot. jego uprawnień dotyczących oszczędzania w PPK.
Źródło: MojePPK.pl — oficjalny portal Pracowniczych Planów Kapitałowych PPK
Deklaracje pracowników o rezygnacji z PPK
Jeżeli pracownik nie chce uczestniczyć w PPK to od dnia 1 marca 2023 musi ponownie złożyć deklarację o rezygnacji z uczestnictwa w PPK. Ta deklaracja będzie obowiązywać do 2027 roku. W międzyczasie pracownik może jednak zmienić decyzję i przystąpić do PPK.
W przypadku jeżeli pracownik objęty ponownym autozapisem złoży deklarację o rezygnacji, ale w momencie po pobraniu wpłat do PPK z wynagrodzenia wypłaconego w marcu 2023. To jeżeli nastąpi to w okresie przed przekazaniem wpłat do PPK (od 1 kwietnia do 17 kwietnia 2023) wpłaty zostaną mu zwrócone.
Deklaracja o rezygnacji z uczestnictwa w PPK musi być w formie pisemnej. Jeżeli pracownik dysponuje kwalifikowanym podpisem elektronicznym to wówczas może złożyć oświadczenie w formie elektronicznej (art. 78[1]k.c.). Wzór deklaracji określony został w rozporządzeniu ministra finansów z 12 czerwca 2019 r. w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1102 ze zm.).
Pracownicy +55
Pracodawca nie musi mieć zgody od pracownika, dlatego, że w PPK występuje „autozapis”. Wobec tego jeżeli pracownik nie złoży deklaracji o rezygnacji z PPK, to automatycznie zostaje zapisany do PPK. Dotyczy to wyłącznie pracowników między 18 a 55 rokiem życia.
W przypadku pracowników, którzy ukończyli 55 lat, ale nie ukończyli 70 lat, to jeżeli chcą przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych muszą złożyć u pracodawcy wniosek. Pracodawca również ma obowiązek ich poinformować o możliwości uczestnictwa.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami na stronie https://www.mojeppk.pl/ Znajdą tutaj Państwo wszystkie materiały informacyjne oraz bogatą ofertę bezpłatnych webinariów i szkoleń skierowanych do pracodawców, kadr i płac.