Dnia 19 marca 2025 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2024, poz. 1871). Wprowadzają one dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po narodzinach.
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz noworodków wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Urlop ten będzie przyznawany po złożeniu odpowiedniego wniosku przez rodzica.
Spis treści:
Jaki jest wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego?
Ustawa wprowadza dodatkowy urlop macierzyński, który zależy od kilku czynników, takich jak tydzień ciąży, w którym dziecko się urodziło, jego masa urodzeniowa oraz okres hospitalizacji.
Dzieci urodzone przed 28. tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 1000g:
- Dodatkowy urlop może wynieść do 15 tygodni.
- Urlop ten będzie wydłużany o 1 tydzień za każdy tydzień hospitalizacji dziecka.
Dzieci urodzone po 28. a przed 37. tygodniem ciąży, z masą urodzeniową powyżej 1000g:
- Dodatkowy urlop może wynieść do 8 tygodni.
- Urlop również będzie przedłużany o 1 tydzień za każdy tydzień hospitalizacji dziecka.
Dzieci urodzone po 37. tygodniu ciąży, wymagające hospitalizacji w okresie od 5. do 8. tygodnia po porodzie:
- Dodatkowy urlop przysługuje, jeśli pobyt dziecka w szpitalu trwał przynajmniej 2 dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie.
- Urlop będzie wynosił 1 tydzień za każdy tydzień hospitalizacji dziecka w tym okresie.
Ważne
- Zasiłek za dodatkowy urlop macierzyński wynosi 100% podstawy zasiłku.
Zasady dotyczące urlopu
- W przypadku porodu mnogiego bierze się pod uwagę masę najmniejszego dziecka oraz czas hospitalizacji dziecka, które przebywało w szpitalu najdłużej.
- Jeśli hospitalizacja dziecka spełnia warunki ustawowe, nawet w przypadku urodzenia w terminie, rodzic ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
- Hospitalizacja musi trwać co najmniej 2 kolejne dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie, aby urlop przysługiwał.
- Każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w tym okresie daje 1 tydzień dodatkowego urlopu, maksymalnie do 8 tygodni.
Pobyt w szpitalu krótszy niż 7 dni a dodatkowy urlop macierzyński
Nowe przepisy przewidują, że czas hospitalizacji dziecka zaokrągla się w górę do pełnego tygodnia. Oznacza to, że jeśli pobyt noworodka w szpitalu trwał mniej niż 7 dni, rodzic nadal będzie mógł skorzystać z co najmniej jednego tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Przykładowo, jeśli dziecko było hospitalizowane przez 5 dni, rodzicowi zostanie przyznany pełny tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Mechanizm ten pozwala na lepsze wsparcie rodziców w sytuacji, gdy dziecko wymagało krótszego, ale istotnego leczenia szpitalnego zaraz po narodzinach.
Kumulowanie okresów hospitalizacji a dodatkowy urlop macierzyński
W przypadku, gdy noworodek wymagał kilkukrotnej hospitalizacji, okresy te sumuje się, aby ustalić łączną długość dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Warto pamiętać, że jeśli dziecko urodziło się w terminie (po 37. tygodniu ciąży), pod uwagę bierze się wyłącznie okresy hospitalizacji od 5. dnia do 8. tygodnia po porodzie.
Dodatkowy urlop macierzyński można wykorzystać tylko bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim (20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka). Nie można go przesunąć na późniejszy termin. Urlop macierzyński nie jest tym samym co urlop rodzicielski. Ten trwa 32 tygodnie i rozpoczyna się od razu po zakończeniu macierzyńskiego.
Nowy dodatkowy urlop macierzyński należy wykorzystać między tymi dwoma urlopami – po zakończeniu podstawowego macierzyńskiego, ale przed rozpoczęciem rodzicielskiego.
Co w przypadku dzieci urodzonych przed 19 marca 2025 r.?
Dodatkowy urlop macierzyński będzie przysługiwał również pracownikom, którzy urodzili dziecko przed 19 marca 2025 r. (czyli przed wejściem w życie nowych przepisów).
Jeśli pracownik przebywał na urlopie macierzyńskim lub na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego w dniu 19 marca 2025 r., będzie miał prawo do skorzystania z nowego dodatkowego urlopu. Wniosek o ten urlop musi zostać złożony najpóźniej w ostatni dzień podstawowego urlopu macierzyńskiego.
Jak i kiedy złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński?
Kiedy składać wniosek?
Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński należy złożyć co najmniej 21 dni przed zakończeniem podstawowego urlopu macierzyńskiego.
Forma wniosku
Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.
Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński należy złożyć do pracodawcy wraz z zaświadczeniem lekarskim, które powinno zawierać następujące informacje:
- tydzień ciąży, w którym urodziło się dziecko,
- masa urodzeniowa dziecka,
- okres pobytu dziecka w szpitalu.
Dodatkowy urlop macierzyński przysługuje nie tylko matkom i ojcom, ale także prawnym opiekunom oraz rodzicom zastępczym i adopcyjnym.
Dodatkowy urlop macierzyński a data 19 marca 2025 r.
- Pracownicy, którzy w dniu 19 marca 2025 r. będą przebywać na urlopie macierzyńskim. Mają prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu. Nawet jeśli dziecko urodziło się przed tą datą.
- Wniosek należy złożyć najpóźniej w ostatni dzień urlopu macierzyńskiego. Jeśli urlop zakończy się przed 19 marca 2025 r., pracownik nie będzie miał prawa do dodatkowego urlopu.
Ważne
Jeśli pracownik nie złoży wniosku o dodatkowy urlop macierzyński bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu, straci możliwość jego wykorzystania.
Źródło: Informacja w sprawie ustawy z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. 2024 poz. 1871) – nowelizacja przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych dotycząca świadczenia rodzicielskiego – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Portal Gov.pl
enova365 – optymalizacja pracy działu kadr z pomocą AURA Technologies
Jeśli szukasz rozwiązania, które uprości codzienne obowiązki działu kadr, enova365 to oprogramowanie stworzone z myślą o Twoich potrzebach. System łączy funkcjonalności kadrowe, płacowe i urlopowe w jednym miejscu. Umożliwia łatwe zarządzanie dokumentacją pracowniczą, ewidencją czasu pracy, obiegiem dokumentów i rozliczeniami. Dzięki automatyzacji wielu procesów, enova365 pozwala zaoszczędzić czas i minimalizować ryzyko błędów.
Jednak sam system to tylko początek. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, warto skorzystać z usług wdrożeniowych i szkoleniowych AURA Technologies. AURA Technologies to firma, która pomoże Ci na każdym etapie. Od dokładnej analizy potrzeb, przez indywidualne dostosowanie systemu do wymagań Twojej firmy, aż po kompleksowe szkolenia dla pracowników działu kadr.
Zespół AURA Technologies zadba o to, by wdrożenie enova365 przebiegło płynnie i bezproblemowo. Dzięki ich doświadczeniu, Twoi pracownicy nie tylko nauczą się sprawnie korzystać z systemu, ale również będą mogli w pełni wykorzystać jego funkcjonalności w codziennej pracy. Szkolenia są dopasowane do specyficznych potrzeb Twojej firmy, co zapewnia szybkie przyswajanie wiedzy i minimalizuje czas adaptacji.
W połączeniu z enova365, usługi AURA Technologies pozwolą Ci zwiększyć efektywność pracy działu kadr, zaoszczędzić czas na procesach administracyjnych i zagwarantować pełną zgodność z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu, dział HR w Twojej firmie stanie się jeszcze bardziej efektywny, a zarządzanie kadrami stanie się prostsze i bardziej przejrzyste.

Czy Twoja firma nadal drukuje, podpisuje i skanuje dokumenty? Następnie wysyła je mailem, a potem oryginały dosyła pocztą czy firmą kurierską? Jeśli tak, to czas na zmianę! Nowość e-Podpis Konektor w enova365 to bezpieczne i błyskawiczne podpisywanie dokumentów online. Bez papieru, długopisu i czekania na kuriera czy chodzenia na pocztę. Przeczytaj więcej na temat e-podpisu.