W książce „Kreatywność S.A.” Edwin Catmull (amerykański informatyk, współzałożyciel firmy Pixar i prezes Walt Disney Animation Studios) napisał – „Bez prawdziwej szczerości nie ma mowy o zaufaniu, a bez zaufania nie będzie kreatywnej współpracy”. Bez zaufania i kultury organizacyjnej firma nie może się rozwijać. To katalizatory innowacji w przedsiębiorstwie.
Relacje międzyludzkie, entuzjazm, współpraca to niezbędne czynniki każdej organizacji. Zaufanie otwiera drogę do współpracy. Pracownicy, którzy z różnych powodów boją się zgłaszać swoje pomysły to strata dla firmy. Bez działania, podejmowania wyzwań nie ma innowacji. Jednocześnie należy pamiętać, że każdy ma prawo do pomyłki, czy porażki. Porażka sama w sobie jest w porządku, jeżeli wyciągniemy z niej wnioski na przyszłość.
Spis treści:
Kultura organizacyjna przyciąga ludzi
Odpowiednia kultura organizacyjna przyciąga jak magnes do firmy. Sama technologia, czy nowoczesne narzędzia nie wystarczą do zdobycia przewagi konkurencyjnej firmy. Jak mówi jeden z najsłynniejszych liderów biznesowych na świecie, Richard Branson: „Klienci nie są najważniejsi. Pracownicy są najważniejsi. Jeśli zadbasz o swoich pracowników, oni zatroszczą się o klientów”. Struktury i procesy tworzą kulturę organizacyjną. Wraz z rozwojem firmy, przybywa nowych pracowników. Istotne jest, aby zadbać o „odświeżanie” elementów kultury organizacyjnej i przypominaniu o niej pracownikom.
Kultura innowacji
Innowacyjność firmy jest efektem działania różnych czynników. Musi być jasno zakomunikowane, że każdy pracownik ma przestrzeń do kreowania innowacji. Kluczowe ogniwo zespołu stanowi kadra zarządzająca. To ona wyznacza w jakim kierunku będzie podążać zespół i firma. Styl zarządzania jest skorelowany z chęcią do generowania nowych pomysłów przez pracowników. Warto wykorzystać kulturę innowacji, aby w pełni wykorzystać potencjał biznesowy firmy.
Jakie są funkcje kultury organizacyjnej w przedsiębiorstwie?
Kultura organizacyjna pełni wiele znaczących funkcji m.in.: wzmacnia zaangażowanie pracowników, poprawia komunikację wewnętrzną, łagodzi konflikty, wyznacza standardy obowiązujące w firmie. Podczas momentów kryzysowych kultura organizacyjna odgrywa kluczową rolę. Niestety w wielu firmach jest to element pomijany i nie do końca rozumiany. Często osoby zarządzające widzą liczby i wyniki, natomiast nie dostrzegają jak cenne są elementy miękkiego zarządzania. Jednak bez nich niemożliwe jest powodzenie firmy.
System wartości firmy
Według amerykańskiego psychologa Edgarda Scheina kulturą organizacji można nazwać wzór podstawowych założeń odkrytych, wymyślonych lub rozwiniętych przez grupę w czasie konfrontacji z jej problemami wewnętrznymi bądź z problemami otoczenia. Wyróżnił on trzy elementy kultury organizacyjnej, czyli: artefakty, normy i wartości, a także założenia podstawowe. W każdej firmie, już od momentu jej powstania zaczyna kształtować się jej kultura organizacyjna. Ma decydujący wpływ na to jak będzie funkcjonować firma. Najlepsza strategia nie pomoże, jeżeli działania nie pójdą w parze z wartościami, na których będzie bazować firma.
Kultura organizacyjna firmy AURA Technologies
Od ponad 25 lat firma AURA Technologies dostarcza nowoczesne systemy informatyczne i oprogramowanie dla firm. Fundamentem kultury organizacyjnej AURA Technologies jest kodeks etyczny. Jest to baza, na której firma opiera swoje działanie. Dla AURA Technologies bardzo ważne jest promowanie produktów o ekologicznym charakterze. Dlatego też kładziemy nacisk na rozwój elektronicznego obiegu dokumentów, czy technologii chmury obliczeniowej. Od wielu lat jesteśmy Laureatem konkursów SOLIDNA FIRMA i Przedsiębiorstwo Fair Play. Dowodzi to naszej rzetelności i uczciwości w działaniach. Niezwykle ważna jest dla nas odpowiedzialność naszego biznesu, dlatego hołdujemy idei ESG (environmental, social and corporate governance) . Wspieramy fundacje charytatywne oraz stowarzyszenia m.in. poprzez udział w Szlachetnej Paczce.

Z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba kobiet w IT. Jak kobiety odnajdują się w świecie IT? Jak będzie kształtował się rynek IT w Polsce i jakie będą możliwości dla kobiet w IT? Poruszyliśmy te kwestie podczas rozmowy z Grażyną Sroczyńską – CEO AURA Technologies.