Raportowanie ESG (ang. Environmental, Social & Corporate Governance) to niefinansowe raportowanie dotyczące kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego. W kwietniu 2021 r. Komisja Europejska opublikowała projekt Dyrektywy dotyczący sprawozdawczości niefinansowej. Nowa Dyrektywa wiąże się z koniecznością raportowania nie tylko przez duże spółki giełdowe.
CSRD (Corporate Sustainable Reporting Directive) zastąpi dotychczas obowiązujący NFRD (Non-financial Reporting Directive). Rozszerza ona listę podmiotów i obszarów raportowania. Obowiązek będą miały również duże firmy, które spełniają kryteria finansowe. Dyrektywa po przyjęciu przez państwa członkowskie i implementacji do prawodawstwa krajowego będzie obowiązywać w 2024 (raporty za rok 2023).
Rozszerzenie obowiązku raportowania ESG w 2024
Od 2017 r. obowiązek raportowania informacji niefinansowych (m.in. polityki firmy odnośnie kwestii społecznych, pracowniczych, wpływu na środowisko naturalne) miały banki, fundusze inwestycje, spółki giełdowe, które spełniały kryteria z ustawy o rachunkowości dotyczące sumy bilansowej (85 milionów złotych) lub przychodów netto ze sprzedaży (170 milionów złotych), a także średniej liczby zatrudnionych w roku obrotowym (500 osób).W 2024 r. w wyniku nowej Dyrektywy zwiększy się liczna podmiotów, które obligatoryjnie będą musiały publikować informacje niefinansowe. Będą to duże przedsiębiorstwa i spółki notowane na unijnych rynkach regulowanych, które spełniają wyżej wymienione kryteria związane z sumą bilansową lub przychodami oraz zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Według norm unijnych informacje raporty będą ustandaryzowane, w oparciu o jedne schemat i sporządzane cyfrowo w formacie XHTML. Jednocześnie będą podlegały wymogowi audytowania przez biegłych rewidentów i firmy audytorskie. Od 2026 r. raportowanie ma dotyczyć wszystkich spółek.
Znaczenie raportowania ESG
Raportowanie ESG stanowi bardzo istotny element decyzji inwestycyjnych. Jest niezbędne do prawidłowego rozwoju rynku. Międzynarodowe środowisko biznesowe w coraz większym stopniu uwzględnia kwestie związane ze środowiskiem, społeczeństwem oraz ładem korporacyjnym (ESG) w swoich politykach, praktykach i raportowaniu.
Rozwój raportowania niefinansowego w Polsce
Raportowanie ESG wiąże się nie tylko z obowiązkiem dla przedsiębiorstw. To ogromna korzyść, bo tylko odpowiednie zarządzanie na poziomie strategicznym, odpowiedzialność, transparentność działania daje zaufanie społeczeństwa i pozwala odnieść długofalowy sukces. Niekontrolowanie kwestii związanych ze środowiskiem naturalnym, odpowiedzialnością społeczną biznesu i ładem korporacyjnym niesie ze sobą ryzyko i koszty. Raportowanie ESG to krok na drodze do zrównoważonego rozwoju.
Model budowania wartości UN Global Compact
Obowiązek raportowania ESG wcześniej, czy później będzie dotyczył każdej firmy w Polsce. Jest to nieuniknione w kontekście zmian klimatycznych i społecznych. Na chwilę obecną obowiązek ten dotyczy wąskiej grupy. Od 2024 r. znacząco rozszerza się grupa podmiotów objęta obowiązkiem raportowania ESG. Już teraz warto zapoznać się z wymogami raportowania niefinansowego.
Czym jest elektroniczny obieg dokumentów? Co warto wiedzieć przed implementacją tego rozwiązania? Jakie są korzyści z przejścia od tradycyjnej na nowoczesną, elektroniczną formę obiegu dokumentów w firmie?