Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej opublikowanym w Dzienniku Ustaw w dniu 15 maja 2023 r. zmienia się rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 maja 2023 r. Jakie zmiany nastąpiły?
Zmiany w świadectwie pracy
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1862) wprowadzono następujące zmiany:
- podanie ilości wykorzystanego urlopu opiekuńczego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Maksymalna ilość dni to 5 w ciągu roku;
- podanie ilości wykorzystanego zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Wymiar tego zwolnienia wynosi 2 dni lub 16 godzin;
- podanie liczby dni okazjonalnej pracy zdalnej w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Maksymalna ilość dni pracy zdalnej okazjonalnej – do 24 dni w ciągu roku.
Wzór świadectwa pracy dostępny jest pod linkiem akty prawne do ISAP-u (sejm.gov.pl)
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej sprawiła, że konieczne stało się jej wdrożenie i znowelizowanie w polskim Kodeksu Pracy. Od 26 kwietnia 2023 r. weszło wiele zmian dotyczących prawa pracy. Przeczytaj najnowszą publikację Patrycji Kubiesy.