Mentoring jest elastycznym narzędziem, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i celów. Może być realizowany w różnych formach, takich jak spotkania indywidualne, grupowe warsztaty, programy w firmach. Przedsiębiorstwa, które inwestują w programy mentoringowe, mogą czerpać korzyści ze zwiększonej retencji pracowników, lepszej efektywności i wydajności oraz rozwoju przyszłych liderów.
Mentoring umożliwia przekazywanie wiedzy i doświadczenia. Mentorzy mogą pomagać swoim podopiecznym w rozwijaniu umiejętności zawodowych, takich jak zarządzanie, przywództwo, negocjacje czy komunikacja interpersonalna. Ważne jest, aby program mentoringowy był dobrze zorganizowany oraz mentorzy byli odpowiednio przeszkoleni, Należy również zapewnić regularne spotkania między mentorami a mentee. Dobra komunikacja, zaufanie i otwartość są kluczowe dla udanego mentoringu w biznesie.
Sieć kontaktów
Mentoring umożliwia rozszerzenie sieci kontaktów zawodowych. Mentorzy często posiadają szerokie kontakty w swojej dziedzinie. Dzięki temu, mentee mogą zdobywać nowe możliwości biznesowe, rozwijać relacje z innymi profesjonalistami i zwiększać swoją widoczność w branży. To z kolei może prowadzić do nowych możliwości biznesowych. Mentorzy, którzy są sami liderami, mogą udzielać wskazówek dotyczących skutecznego zarządzania, budowania zespołu i rozwijania umiejętności przywódczych. To szczególnie ważne dla osób, które mają aspiracje dotyczące kierowniczych stanowisk w przyszłości.
Działanie pod okiem mentora może zwiększyć zaangażowanie, motywację i ambicje, ponieważ podopieczni mają okazję uczyć się od doświadczonej osoby i osiągać swoje cele pod kierunkiem mentora.
Transfer wiedzy
Mentoring przyczynia się do przekazywania wiedzy i umiejętności między pokoleniami pracowników. Starsi pracownicy mają możliwość przekazania swojego doświadczenia młodszym kolegom, co pomaga w zachowaniu i rozwijaniu wiedzy w organizacji.
Poprzez wspieranie i kierowanie mentee, mentor może przyczynić się do identyfikacji i rozwijania talentów w firmie. Mentor może pomóc w pokonywaniu przeszkód, radzeniu sobie ze stresem i rozwijaniu pozytywnego podejścia do pracy i rozwoju zawodowego. Obserwowanie sukcesu i osiągnięć mentora może zachęcić mentee do większego zaangażowania, rozwoju swojego potencjału i dążenia do wyznaczonych celów.
Mentoring może również przyczynić się do zwiększenia retencji pracowników. Osoby, które otrzymują wsparcie i rozwój zawodowy dzięki mentoringowi, zazwyczaj czują większą lojalność wobec organizacji i mają większą motywację do osiągania sukcesów. Długotrwałe relacje mentor-mentee mogą przyczynić się do większej stabilności zespołów i ograniczenia rotacji kadry.
Czy mentoring to tylko doradztwo?
Zobacz rozmowę Grażyny Sroczyńskiej CEO AURA Technologies oraz Patryka Oleszczuk z SaldeoSMART. Jak uważność i doświadczenie pomagają wprowadzać technologiczną transformację w branży finansowo-księgowej. Czy mentoring to tylko doradztwo? Jakie korzyści przynosi? Kliknij i posłuchaj>>
Parę słów o Grażynie Sroczyńskiej
Grażyna Sroczyńska – CEO AURA Technologies
Od ponad 20 lat związana z branżą informatyczną w obszarze transformacji cyfrowej i nowych technologii m.in. na rzecz firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Prezes zarządu oraz większościowy udziałowiec spółki AURA Technologies Sp. z o.o. – dostawcy innowacyjnych rozwiązań informatycznych dla firm. Z wykształcenia magister zarządzania i marketingu oraz absolwentka studiów doktoranckich na wydziale ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowania – zarządzenie firmą, zarządzanie projektami, nowe technologie, elektroniczny obieg dokumentów (WorkFlow), ekonomia (w szczególności behawioralna). Aktywnie działa na rzecz kobiet w biznesie. Mentorka w programach Biznes w Kobiecych Rękach, Shesnnovation i Next. Od kilkunastu lat członkini konwentu Business Centre Club. Laureatka konkursów „Kosynierzy Przedsiębiorczości 2014” oraz „Kobieta Sukcesu Mazowsza 2014”. Strong Woman in IT 2021. Po godzinach dużo czyta, praktykuje jogę i spędza czas z rodziną. Prywatnie – mama Alana oraz Amelii. Mąż Paweł – Fizyk. Od wielu lat rodzina adopcyjna w ramach „Adopcji serc” dla dziewczynki z Zambii imieniem Happiness.
Z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba kobiet w IT. Jak kobiety odnajdują się w świecie IT? Jak będzie kształtował się rynek IT w Polsce i jakie będą możliwości dla kobiet w IT? Przeczytaj wywiad z Grażyną Sroczyńską.