W 2023 roku następują duże zmiany związane z nowelizacją Kodeksu pracy. Również dotyczą nowych obowiązków informacyjnych pracodawcy względem pracownika. Głównym celem nowelizacji jest dopasowanie polskich przepisów Prawa Pracy do standardów przewidzianych w dwóch dyrektywach Unii Europejskiej (2019/1152 i 2019/1158).
Unijna dyrektywa ma na celu zapewnienie przejrzysty dostęp pracownika do informacji związanych z jego warunkami pracy. Do tej pory pracodawca miał obowiązek poinformować pracownika m.in. o wysokości jego wynagrodzenia, odpowiedzialności, czy określenia zakresu obowiązków na danym stanowisku.
W 2023 roku dochodzą nowe obowiązki informacyjne pracodawcy względem pracowników. Pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika na piśmie w terminie do 7 dni od momentu rozpoczęcia pracy przez niego pracy o:
- dobowej i tygodniowej normie czasu pracy obowiązującej w firmie,
- dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, jaka obowiązuje pracownika,
- długości przerw w pracy w ciągu dnia,
- zasad naliczania godzin nadliczbowych, jak również rekompensat za pracę w godzinach nadliczbowych,
- zasad przechodzenia na pracę zmianową,
- jeżeli pracownik wykonuje pracę w kilku miejscach, wówczas musi być poinformowany o zasadach przemieszczania się pomiędzy miejscami pracy,
- informacji o siedzibie pracodawcy, która jest zamieszczona w umowie o pracę. Pracodawca ma również obowiązek poinformować o miejscu wykonywania pracy. Jeżeli nastąpi zmiana siedziby, wówczas w ciągu 7 dni pracownik musi zostać poinformowany drogą elektroniczną lub poprzez wysłanie informacji drogą tradycyjną w wersji papierowej,
- informacji o przysługującym wymiarze płatnego urlopu,
- informacji o szkoleniach, jakie przysługują pracownikowi, jak również o polityce szkoleniowej pracodawcy,
- jeżeli nie ma ustalonego regulaminu pracy – to musi być udzielona pracownikowi informacja o terminie, miejscu, czasie oraz częstotliwości wypłacania wynagrodzenia. Jak również podana informacja o sposobie ewidencji czasu pracy oraz sposobie usprawiedliwienia nieobecności,
- układzie zbiorowym, którym pracownik jest objęty.
W terminie 30 dniu od momentu dopuszczenia pracownika do pracy, pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o nazwie instytucji zabezpieczenia społecznego, do której będą wpływać składki na ubezpieczenie społeczne związane ze stosunkiem pracy. Jeżeli to pracownik sam wybiera instytucję zabezpieczenia społecznego, wówczas ten obowiązek informacyjny nie dotyczy pracodawcy.
Jeżeli chodzi o sposób przekazywania informacji to może być drogą elektroniczną lub w tradycyjny, papierowy sposób. W przypadku informacji elektronicznej pracownik musi mieć możliwość wydrukowania i przechowywania. Natomiast pracodawca musi posiadać dowód dostarczenia informacji do pracownika.
Nowe regulacje związane z pracą zdalną, uchwalone ustawą z dnia 1 grudnia 2022r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023r., poz. 240) zaczną obowiązywać od 7 kwietnia b.r. Nowelizacja ta ma charakter porządkujący oraz ujednolicający. Przeczytaj publikację dr Krzysztofa Biernackiego na temat pracy zdalnej a kosztów uzyskania przychodu.