Z dniem 26 kwietnia 2023 r. weszła nowelizacja Kodeksu pracy, która wdraża dwie unijne dyrektywy – w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Dyrektywa Work-Life-Balance ma na celu stworzenie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Taką równowagę łatwo utracić. Jedną ze szczególnie narażonych grup na tzw. wypalenie zawodowe są właśnie księgowi. Jak sobie z tym radzić?
Naglące terminy, Polski ład, zmieniające się przepisy, wieczna obawa, czy o czymś nie zapomniałeś… Do tego dochodzą problemy z kręgosłupem, przemęczenie, migreny. Jak w tym wszystkim się zachować równowagę? Jak zrzucić ten ciężar? Jak odnaleźć przyjemność pracy w zawodzie księgowego i nie doprowadzić do wypalenia zawodowego?
Czym jest wypalenie zawodowe?
Światowa Organizacja Zdrowia wpisała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób. Od 2022 roku osoby, które doświadczają objawów wypalenia zawodowego mogą dostać zwolnienie lekarskie lub urlop zdrowotny.
Praca pełni bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Zapewnia nie tylko środki materialne, ale pozwala rozwijać się i realizować. Jednak często jest tak, że praca stanowi źródło frustracji i niezadowolenia. To łatwa droga do wypalenia zawodowego.
Na początku człowiek bagatelizuje sygnały, jakie wysyła mu organizm. Odczuwane jest zmęczenie, drażliwość, podatność na infekcje. Następuje powolne wycofywanie się z życia społecznego i zawodowego. Najczęstsze objawy, jakie zgłaszają osoby dotknięte wypaleniem zawodowym to:
- ataki paniki;
- utrata własnej tożsamości;
- zaniżona ocena własnej osoby;
- poczucie pustki i bezsilności;
- brak energii;
- zmęczenie;
- brak koncentracji;
- nadwrażliwość;
- poczucie strachu lub gniewu;
- objawy somatyczne (bóle głowy, brzucha);
- prokrastynacja zadań.
Kto jest szczególnie narażony na wypalenie zawodowe?
To często perfekcjoniści, którzy zadręczają się każdym szczegółem czy drobnym błędem. Mało elastyczni, trzymający się sztywno schematów i norm. Mają również problem z akceptacją samego siebie. Początkowo praca stanowi dla nich sens życia, czują spełnienie i są mocno zaangażowani w swoje obowiązki. Kluczowe czynniki, które sprzyjają poczuciu wypalenia zawodowego to:
- brak jasnego podziału obowiązków. Obciążanie nadmiarem obowiązków jednej osoby;
- naciski ze strony przełożonych, jak również niewłaściwa komunikacja, w tym sprzeczne komunikaty;
- biurokracja;
- brak swobody wyrażenia swoich opinii;
- mobbing;
- chaos i brak organizacji w miejscu pracy;
- siedzący tryb życia;
- brak troski o swoje zdrowie;
- brak czasu na odpoczynek;
- nieumiejętność regeneracji sił.
Na wypalenie zawodowe najczęściej narażone są osoby, które wykonują zawód oparty na kontaktach z ludźmi. Jak również w zawodach, które wymagają stałej gotowości do podejmowania decyzji, nieustannego zdobywania wiedzy i zdawania egzaminów. Także, gdy działania są obarczone dużym ryzkiem popełnienia błędu podczas wykonywania swoich obowiązków.
Praca zdalna a wypalenie zawodowe
W ostatnich latach praca zdalna zyskała dużą popularność. Przynosi ona niewątpliwe korzyści m.in. oszczędność czasu na dojazdy do pracy. Choć wydaję się to wygodna i komfortowa opcja, to jednak ma również swoje ciemne strony. Jak zatem zadbać o swój komfort podczas zdalnej pracy?
Dzieci, nieodpowiednie warunki, poczucie izolacji i odosobnienia, brak równowagi pomiędzy pracą a domem – to wszystko utrudnia pracę zdalną. Dlatego warto pamiętać o pewnych zaleceniach, które sprawią, że praca zdalna będzie efektywna, a Ty unikniesz wypalenia zawodowego.
Statystyki wykazują, że praca w domu jest nawet o 77% bardziej efektywna niż praca w biurze. Ważne jest, żeby odpowiednio zorganizować przestrzeń. Jeżeli nie ma możliwości odrębnego pokoju do pracy, to oddziel część pomieszczenia, żeby było wyłącznie dedykowane pracy. Niech sprzyja spokojowi umysłu. Warto również zadbać, żeby otoczenie było przyjemne. Odpowiednie kolory, oświetlenie, dostęp do światła dziennego, rośliny, cicha muzyka w tle – to wszystko sprawi, że będziesz nastawiony pozytywnie.
Istotne jest dobre rozplanowanie czasu pracy. Konieczne są przerwy na posiłki, czy odrobina ruchu fizycznego. Zatrzymaj się. Nie pracuj bez odpoczynku. To poprawi Twoją wydajność i praca będzie przynosić więcej efektów.
Nie daj się wybić z rytmu. Jeżeli rozpraszają Cię dźwięki dochodzące z otoczenia, załóż słuchawki. Pozwól również odciążyć się w obowiązkach domowych. Przecież pracując z domu, nie oznacza, że masz wszystkie czynności związane z pracami domowymi wykonywać własnoręcznie. Porozmawiaj z domownikami i przedstaw Twoje potrzeby.
Wypalenie zawodowe i co dalej?
Wypalenie zawodowe to poważny problem społeczny. Człowiek nie może zostać pozostawiony sam sobie. Przede wszystkim warto udać się do specjalisty. Odpowiednia psychoterapia i zastosowane środki z pewnością przyniosą dobry rezultat.
Warto szczerze porozmawiać z pracodawcą. Wspólnie można poszukać rozwiązania. Na pewno dobrym pomysłem może być zmniejszenie zakresu obowiązków.
Jakie jeszcze działania mogą pomóc w walce z wypaleniem zawodowym:
- Wsparcie bliskich i współpracowników.
- Aktywność fizyczna. Mimo wszystko warto zadbać o porcję ruchu. Spacer, bieganie czy inna forma ruchu to zdecydowanie dobry pomysł.
- Asertywność – tutaj mogą być przydatne kursy, książki czy webinaria o tej tematyce. To ważne, żeby nauczyć się mówić „nie”.
- Techniki relaksacyjne.
- Nauka zarządzania czasem.
- Równowaga pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. Unikanie nadgodzin i przepracowania.
- Higiena psychiczna.
- Odpowiednia dieta.
- Delegowanie zadań.
- Naturalna suplementacja i zioła.
- Dbanie o rozwój swoich pasji i hobby.
Co może zrobić pracodawca?
Dbanie o komfort pracy oraz zapobieganie wypaleniu zawodowemu u pracowników jest ważnym zadaniem pracodawcy. Przecież tylko zmotywowany i dobrze funkcjonujący zespół może odnieść sukces i wpływać na rozwój firmy. Jeżeli tylko pojawią się pierwsze symptomy wypalenia zawodowego u pracownika, to wówczas od razu trzeba reagować. Działania, jakie może podjąć pracodawca, aby zapobiec temu zjawisku to zapewnienie:
- transparentnego i uczciwego podziału obowiązków;
- przyjaznego środowiska pracy;
- odpowiedniej komunikacji;
- jasnych zasad wynagrodzeń i przyznawania premii;
- odpowiednich warunków pracy;
- nowoczesnych narzędzi.
W przypadku pracy księgowego bardzo dużym odciążeniem są nowoczesne aplikacje księgowe. Praca na sprawdzonych systemach, które są na bieżąco aktualizowane, intuicyjne i łatwe w obsłudze to duży komfort i poczucie bezpieczeństwa dla pracownika.
Pracodawco pamiętaj o komforcie Twoich pracowników
Nowoczesne, skrojone na miarę Twoich potrzeb i budżetu aplikacje księgowe są w Twoim zasięgu. Dlatego zachęcamy już dzisiaj, umów się na bezpłatne i niezobowiązujące konsultację, podczas których dowiesz się więcej o nowych możliwościach. To nic nie kosztuje, a może zdecydowanie poprawić komfort i jakość pracy Twoich pracowników.
Jak mówi jeden z najsłynniejszych liderów biznesowych na świecie, Richard Branson: „Klienci nie są najważniejsi. Pracownicy są najważniejsi. Jeśli zadbasz o swoich pracowników, oni zatroszczą się o klientów”. Jak powiedział tak zrobił. Rozwój biznesu oparł na trosce o pracowników, co szybko przerodziło się w biznesowe sukcesy. Przeczytaj, dlaczego warto zadbać o kulturę organizacyjną i jak to zrobiła firma Aura Technologies.
Dołącz do nas na YouTube
Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na YouTube z ekspertem i doradcą podatkowym Patrycją Kubiesą. Pani Patrycja – jak zawsze – w prosty i przystępny omawia najważniejsze zmiany podatkowo-księgowe.